A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Új szelek a Tavaszi Szélnél

Sok minden nem úgy alakult a tavalyi és az idei évben, mint ahogy megszoktuk, és ahogy a terveink szerint kellett volna. A COVID-19 felülírta a programjainkat, sajnos a tanteremi munka, tanulás, alkotás még mindig nem lehetséges. Legutóbb, decemberben egy képzeletbeli riport készült a göteborgi Ta­vaszi Szél Kulturális Egyesület találkozójáról, hisz november óta szünetel a közösségi élet.

Ezen a gyerekek és a szülők is szívesen túl lennének már, ezért is indult egy kezdeményezés a tavasz beköszöntével, hogy a lehetőségeket kihasználva, együtt sétáljunk a szabadban, amikor csak lehet. Az időjárás kegyes volt hozzánk, el szinte sohasem áztunk és fáztunk, viszont a napütést sokszor élveztük a kirándulások során. Volt túra a Partille, Bergsjön és Gunnilse határolta Lexbybergen ösvényein, lassú gyaloglás és játszóterezés a Hisingsparken sétaútvonalán, tojáskeresés a Tjolöholms-i kastély körül, séta a Säve patak partján és egy kis kikapcsolódás a Mölnlyckéhez közeli Finnsjön partjánál.


És hogy az egésznek ki volt a motorja? Orbán Eszter, a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület most leköszönő elnöke, aki hosszú éveken keresztül a hátán vitte, nem csak a foglalkozásokhoz szükséges felszerelést, vagy a gyerekeket, akik minden esetben lovacskázni kívántak rajta, hanem az egész egyesületet. Sokan, sokat köszönhetünk neki, nélküle ma nem tartanánk itt. Eszter lánya, Csenge, kétéves volt, amikor – majd tizenöt éve – a Tavaszi Szélbe kezdtek járni, amelyet akkor még a László család tartott össze. Edit néni a kicsikkel, míg lánya, Patrícia a nagyobbakkal foglalkozott, Béla bácsi pedig mindenesként biztosította a foglalkozások hátterét: nyitott-zárt, fúrt-faragott, szögelt, díszletet készített. Sajnos Béla bácsi már nincs köztünk, Edit néni is lassan a dédunokáit dajkálja, Patrícia pedig a Körösi Csoma Sándor Művelődési Kör elnöke lett.

Egy rövid időszaktól eltekintve Eszter is folyamatosan dolgozott az egyesületben és az egyesületért. Saját szavait idézve: „Valószínűleg ez a munka a Tavaszi Szélben járult hozzá ahhoz, hogy én, aki sosem gondoltam külföldön élni, itthon éreztem magam ebben a kies országban majdnem húsz évig.” Csenge közben 16 éves lesz a nyáron, ami elhozza a váltást. Új utakon indul el a család. Svédországtól nem szakadnak el teljesen, de sokat lesznek távol. Ehhez Eszternek – és a családjának – ezúton is nagyon sok sikert kívánunk és köszönjük a szívvel, lélekkel végzett munkát, és mindazt, amit a gyermekek és a felnőttek kaptak ezáltal.



 

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME