A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Csató Tamás festőművész munkásságáról

csatoTamas 2

 

Mielőtt rátérnénk magának a kiállításnak a megnyitójára, a Magyar Ház Közösség nevében köszönetet szeretnénk mondani a szívet melengető szabadtéri fotókiállításért, amelyet augusztus 20., Szent István királyunk és az új kenyér ünnepének alkalmából a stockholmi magyar nagykövetség bocsátott a Magyar Ház rendelkezésére, amellyel méltón fogadhatjuk vendégeinket és gyönyörködtethetjük vele mindazokat, akik kerítésünk körül elsétálnak. Külön köszönet Kaszás Veronika kulturális attasé asszonynak, aki megszervezte a szállítást és elhozta a Magyar Házba az anyagot!

 

csatoTamas 3

 

Csató Tamással Bázelben, a NYEOMSZSZ közgyűlésén ismerkedtem meg, ahol két festőművész társával együtt állított ki. Kiváló festőtársai munkái közül is kiemelkedő alkotásainak gondolatisága, a szépségimádata azonnal megragadott, és ott helyben meg is kértem, hogy amennyiben lehetséges, a Stockholmi Magyar Házban is állítsa ki munkáinak azt a részét, amelyek a mi kis kiállítótermünkben elférnek.

 

csatoTamas 5

 

Tamás Vásárosnaményben született és kora gyerekkorától nagy készséget mutatott a rajz, a festészet iránt, annyira, hogy tanárai sorban figyeltek fel adottságára és biztatták, hogy el ne herdálja a tálentumokat. Középiskolás korától kezdve Debrecenben, a Medgyessy Ferenc festőkörben fejlesztette szakmai tudását Bíró Lajos és Félegyházi László festőművészek keze alatt. Szakmai képzésének meghatározó szakasza az az idő volt, amikor magántanítványként Gábri Albert festőművész vezetésével bontakoztatta ki tehetségét, akivel később közös kiállításai is voltak.

 

csatoTamas 7


Mára már nemcsak népszerű, hanem elismert festőművész ő maga is, sőt, fotóművészként is nagy sikerrel mutatkozott be. Két galéria vezetője. Alkotásaiban legmélyebb emberi vágyainkat jeleníti meg – a szépséget, a társ utáni vágyakozást, de a legbennsőbb szorongásainkat is: a hiábavalóságot, a mindannyiunkra váró elkerülhetetlen enyészetet.

 

csatoTamas 8


Sorra vehetjük a kiállított festményeket, elmerülve a szürrealista elemek segítségével kifejezett üzenetekben, nézzük például a sivatag homokhullámain „úszó” papírhajót, amelyre a sirályok le sem szállhatnak, hiszen fel vannak függesztve. Mi ez, ha nem az abszurd vágyaink beteljesítésében való akadályoztatás? Gyakori motivum a bibliai értelemben almát felkínáló nő, de mintha nem a bűnbeesésre való csábítást, hanem inkább a sóvárgást, a vágyat jelenítenék meg ezek a képek. Elkerülhetetlen felfigyelni az egész kosárnyi almát kínáló nőt ábrázoló kép rejtett humorára. Ugyanakkor megrázóan emberi a művész önarcképe a végtelen tengeren lebegő csónakban, ahol a női test formájú vitorla az emlék, ami a csónakot repíti, az édenkerti alma, a vágy szimbóluma pedig már csak palackpostaként viszi magával az üzenetét.

 

csatoTamas 9


A sakktáblán a királyné torzója, aki mellett a király elesett; a fejét térdére hajtó, arcát nem mutató nőalak, aki mögött a vaspántokkal lezárt ajtó rejti a múltat; a mezőre tévedt villamos, amely a nagy kő miatt nem roboghat tovább; a Botticelli Vénusza mellett grafittik közül, koncertfüstből kiemelkedő, sminkelt, tetovált, piercinges mai Vénusz; a ruhák alatt nem létező hölgy, akit csak a „cuccok” tesznek azzá, aki – vagy aki csupán elillant; a holló, aki belát a legbennsőbb világunkat takaró kendő mögé; a titokzatos, fura, alig kivehető alakok közül felemelkedő, felrepülő kislány alakja; a lehajtott fejű Lédát maga mögött hagyó, tollait megrázó hattyú – mind, mind olyan festmények, amelyek magukhoz ragadják a szemlélőt, részesévé teszik az alkotásnak és a művészi élmény értelmezésére késztetik.
A mesterien ábrázolt műtermi csendélet pedig Tamás hatalmas szakmai tudásáról tesz tanúbizonyságot. Hálásan köszönjük, hogy Tamás elhozta közénk kiváló alkotásait és nagyon sok munkakedvet, ihletet, egészséget és örömöt kívánunk neki, hogy még sok-sok alkotással gazdagítson bennünket és népünk össznemzeti kincstárát!

csatoTamas 10



csatoTamas 11

 

csatoTamas 12

 

csatoTamas 14

 

csatoTamas 13

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME