A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

A Skandináviai Magyarok Kulturális és Tudományos Társaságának (SMKTT) előadásai a Partiumban és Érmelléken

Nehezen indult az Érmellékről szóló tanulmány, mivelhogy nehéz volt felkutatni azokat a személyeket, akik segítették volna a népi és nyelvi értékek gyűjtését.

04

Érmelléki gazdák vására Nagyváradon


Azt tapasztaltuk, hogy a helybeli (partiumi/érmelléki) előadások után az emberek maguk kerestek meg különböző beszámolókkal. Megtudtuk azt, hogy az emberek értékelik az elvégzett munkát, amely a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága támogatásával valósult meg.

02

 


Többen kerestek meg bennünket, hogy bemutassák személyes és közösségük aktív tevékenységeit. Így, a korábbi tanulmány (Madarassy Enikő és T. Károlyi Margit: Legyünk büszkék Érmellékre! Érmellék népi és Nyelvi értékei) PDF változata kiegészült az Érmellék jövője c. résszel. Ebből szeretnénk egy csokorravalót átnyújtani.

03

Szalacsi tájház. A 19. századi Érmellékre jellemző teraszos építkezési technikával épült zsellérház


Napjainkban is folytatódnak az elődöktől örökölt példaértékű (sok esetben a kommunizmus alatt) mártírságot és szenvedést is megkövetelő értékmentő és közösségépítő cselekedetek.
A könyv: Legyünk büszkék Érmellékre! Érmellék népi és nyelvi értékei küldetésének a népszerüsítésében a segítségünkre voltak: Ér Hangja Egyesület, Érmihályfalvai Önkormányzat Honlapja, Bihari Napló, Érintő, Erdon-Erdélyi Hírportál, Erdélyi Magyar Televízió, Magyar Nemzet.

01

Az SMKTT előadása Nagyváradon, 2022. december 22.

Köszönjük a támogatásaikat!
Az előadásoknak és a könyvnek az a küldetése, hogy gyűjtsük össze, ápoljuk és legyünk büszkék a népi és nyelvi értékeinre!
A közösségek és települések sikeres jövőjét a hagyományok ápolása és az őseink által megvalósított értékek megbecsülése, vagyis az erős gyökerek megteremtése biztosítja!
Ezt többen felismerték Érmelléken, így Szabó Árpád is!


Szilágyi Ferenc Hubart

(Érmiháyfalva) Író, költő, képzőművész Érmihályfalván.

Együtt

Segítsetek, magamban mit sem érek,
s a részem én elosztom köztetek.
Barátaim, legyünk mi jó testvérek,
a kebletekbe szívmagot vetek.

A kebletekbe szívmagot vetek,
a jó talajba hullva mind kihajt!
S ha majd mulatni lenne kedvetek,
ne csapjatok nagy orgiát, ricsajt!

Segítsetek, magamban mit sem érek!
Sokan csinálják úgyis itt a bajt,
a sok csibész, megannyi gyáva féreg!

S midőn süket fülekbe hal szavunk,
ki erre jár, vajon megérti majd,
két csend között miért is hallgatunk?


keszult

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. június 24.
Kedves Híradó Olvasók! Sorban a második online Híradót tarthatjuk most virtuálisan a „kezünkben”, tehát ezúttal sem jelenik meg az aktuális, júniusi lap nyomtatott formában, hanem a cikkek, beszámolók és interjúk kizárólag a Híradó honlapján olvashatók. Az 1974-ben alapított Svédországi Magyarok…
Tovább
Tarot-naplók I.

Tarot-naplók I.

Könyvespolc 2024. június 25.
Nem emlékszem pontosan, hogyan és mikor jelent meg a tarot az életemben. Egyszer csak azon kaptam magam, hogy ott van, persze az is lehet, mindig is ott volt, csak valami eltakarta előlem egy időre. Vagy talán elrejtőzött valamiért, esetleg mimikrit…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME