A göteborgi Tavaszi Szél Kulturális Egyesület alapvető célja olyan rendezvények és gyermekfoglalkozások szervezése, amelyek elősegítik a helyi magyar családok kulturális, szellemi és szociális fejlődését. Fontos számunkra az anyanyelv megtartása, valamint egy összetartó magyar közösség kialakítása és fenntartása. Születéstől 10 éves korig kiemelkedő szerepe van a meséknek, daloknak és mondókáknak, melyek által gyerekeink megismerhetik a magyar irodalom és folklór kincseit, valamint fejleszthetik magyar nyelvi szókincsüket, kifejezőképességüket. Nem érdemes titkolni, hogy ezen korosztály szüleit tudjuk a legkönnyebben megszólítani, a kicsik azok, akik a legnagyobb számban vannak jelen a foglalkozásainkon. Természetesen a kamaszkorú gyermekek számára is szeretnénk izgalmas és fejlesztő tevékenységeket biztosítani, ehhez például a kirándulást vagy a barkácsolást kiváló lehetőségnek tartjuk. Így ez a korosztály is a kézügyességét és kreativitását kamatoztatva sajátíthatja el a különböző technikákat, mint például a fafaragást vagy akár a térképolvasást.
Az egyesületünk problémája mégis az (és ezzel talán nem vagyunk egyedül), hogy a kamaszkorba lépő gyermekek és szüleik gyorsan eltávolodnak a közösségtől. Ennek az elvándorlásnak a megakadályozására olyan visszatérő programokat szervezünk Göteborgban, ahová a szülők és nagyobb gyermekeik is szívesen eljönnek, és ahol lehetőségünk nyílik a személyes kapcsolatok ápolására, valamint az igények felmérésére. A Tavaszi Szél csapatának célja továbbá, hogy az itt felnőtt gyerekeknek feladatot találjunk az egyesületen belül, úgy mint tevékenység segítése, Facebook, Instagram oldalak kezelése, titkári feladatok ellátása, részvétel a kicsik programjainak lebonyolításában. Az évzáró kirándulásunk továbbfejlesztése is napirenden van, ahová az egyesületből „elszármazottak” mindig visszatérhetnek egy családi összejövetelre. Egyfajta búcsújárás lehetne ez.
Most, hogy túlvagyunk az 2023/24-es tanévünkön, jöjjön egy „zanzásított” összefoglaló a kamaszoknak szánt programjainkból.
Rögtön a tanévnyitányon vártunk mindenkit a János vitéz (h)arcai rendezvénnyel, amiért hatalmas köszönet jár Magyarország Stockholmi Nagykövetségének, a Nagykövet Asszonynak és az ott dolgozóknak, akik elhozták nekünk Göteborgba ezt a foglalkozást Magyarországról. Ugyanez a köszönet jár Hollósy Rékának és Villant Bálintnak a szórakoztató és érdekfeszítő mesélésért, tanításért. Ők a PIM Mesemúzeum és az Országos Színháztörténeti Múzeum Bábtára segítségével, Petőfi Sándor születésének 200. évfordulójára, egy komplex múzeumpedagógiai foglalkozással jöttek el hozzánk. Volt kooperatív dramatikus társasjáték 9 és 12 éveseknek, valamint rendhagyó irodalomórát tartottunk a 13-14 éveseknek. És mi más is lehetett volna az uzsonna a János Vitéz (h)arcai közben, ha nem főtt kukorica?
Az őszi kirándulásunkra is változatos programokkal készültünk. Volt tökfaragás, kézműves foglalkozás, szabadtéri mozgásos játékok és Halloween diszkó. Az ősz folyamán a nagyok a klasszikus gyerekfoglalkozásainkon madáretető készítésbe kezdtek bele, hogy télire az itt maradt madarak ne maradjanak étlen, ők meg tétlen. Azután tavasszal egy izgalmas barkácsprojekttel folytattuk a famegmunkálást, ezúttal madárodút készítettek az arra vállalkozók. A barkácsolás kapcsán sokszor összeállt egy apa (barkács) csapat, akik minden darabot, igény szerint méretre vágtak. A tavasz beköszöntével, ahogy melegedett az időjárás és ébredezni kezdett a természet követtük mi is a példáját. Többször is túráztunk a gyerekekkel, könnyen teljesíthető, körülbelül másfélórás útvonalakon.
A költészet napja kapcsán arra invitálunk a gyerekeket, hogy ismerkedjenek meg egy kicsit közelebbről is a magyar költészettel, és tanuljanak meg egy-egy magyar verset, amelyeket azután egy szavalóverseny keretében hallgattunk meg. Dobos Tamás pedagógusunk pedig többször készült a kamaszoknak érdekes, magyar nyelvismeretet fejlesztő foglalkozással. Ezeken a találkozókon a gyerekek a magyar nyelvet gyakorolhatták játékos formában.
Írta: Majoros Ferenc