A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Mayer Hella kiállítás-megnyitója

IMG 4441

 

Mayer Hella nem első alkalommal állít ki a stockholmi Magyar Házban, tizenkét éve, 2011-ben volt már egy egyéni kiállítása falaink között. Nem tudom hányan vannak itt közöttünk, akik részt vettek azon a megnyitón, de most ismét vállalkozom Hella bemutatására, azokra a eseményekre is, amelyek 2011 óta történtek az életében.

 

Kolozsváron született. Később szüleivel az erdélyi – Szatmár és Kolozs megye közé eső – Szilágy megye központjába, Zilahra költözött, ahonnan az átkos Ceauşescu-rendszer elől menekülve édesanyjával, édesapjával és öccsével együtt Magyarországra, Budapestre került, ott végezve el gimnáziumi tanulmányait. Gyermekkorától kezdve érdekelte a rajzolás, festés. Nem véletlenül, hiszen közvetlen családjában már három kiváló festőművésznő bizonyította tehetségét: Póka Zsombori Erzsébet, nagymamájának testvére, Katona Zsombori Mária, édesanyjának a nővére, valamint édesanyja, Zsombori Erzsébet is, aki szintén legalább két alkalommal állította ki selyemre festett képeit a Magyar Házban.
Hella nagyon korán, tizennyolc évesen került Svédországba. Itt is kezdte el festészeti tanulmányait a stockholmi Gerlesborgsskolan-ban, ahol négy évig tanult, majd Budapesten a Magyar Képzőművészeti Egyetemen festő szakát végezte el, ahol Szabados Árpád volt a mestere. 2006-ban diplomázott, ezt követően az OctogonArt Galéria művésze, majd a Várfok Galéria Spiritusz Szekciójának tagja volt. Tavaly ősszel megnyerte a Magyar Művészeti Akadémia hároméves ösztöndíját, így felváltva tartózkodik Stockholmban és Budapesten. Fiatal kora ellenére már több mint húsz egyéni kiállítása volt Magyarországon és külföldön: pl. Bulgáriában, Romániában és itt, Svédországban is. Csoportos kiállításon való részvételeit talán már össze sem lehet számolni. Festményei szerepelnek jelentős gyűjteményekben és ő maga több képzőművészeti-festészeti egyesületnek-társaságnak megbecsült tagja, könyveket illusztrált. És közben – hogy erről se feledkezzünk meg – két aranyos, ugyancsak szorgalmas és tehetséges lánynak az édesanyja: a stockholmi Királyi Technikai Főiskolán tanuló Linnek és a kis Jázminnak.

 

IMG 4434

 

Jelen kiállításának képei olajfestéssel és kollázs-technikával készültek.
Festészetét a mély gondolatiság, a lét megfoghatatlan bizonytalanságának, esetlegességének, az egyén saját világában való megmásíthatatlan egyedüllétének, elszigeteltségének ábrázolása jellemzi. Hella a következőképpen fogalmazza meg ars poeticáját:
„Láthatóvá kívánom tenni azt, amit nem látok – mindezt festői eszközökkel. Az a határ érdekel, ami a tudattalan és a tudatos között húzódik: különösképpen ezen a határmezsgyén való egyensúlyozás, átmenet, átlépés. Térből térbe vándorlok a képeken. Belső tér lehet egy falak közé zárt helyszín vagy a lélek bugyraiban elképzelt világ. Külső tér lehet a szabad ég alatti tág táj vagy az, ami szemmel látható. A belső, a külső, és a kettő képi megjelenítése egyszerre váltakozik: sejtet és feltár. Ha van egy kapu, képzeletben áthaladok rajta és elrévedezem azon, mi lehet mögötte. Egy mélyedés a földben vezethet fénybe, egy fekete árnyékba nyíló alagút új ösvények labirintusához. Az elbújó, szövődő utak hálóját kutatom. Emberek lenyomatát hordozó tárgyakat szeretek festeni: egy ruhadarabot, amit valaki leejtett, egy függönyt, amit elhúztak, finom falatot egy tányéron. Ha megjelenik egy élőlény a képen, nem néz a festő szemébe, hanem el van foglalva a maga ügyeivel: járkál, ül, babrál, lebeg. Képsorozataim összefonódnak, mint egy történet képkockái, majd darabokra hullnak szét, mint egy történet szétválasztott és összekevert képkockái. A történet nem volt és nem is lesz összeszőve általam.”

IMG 4415

 

Nehéz három tehetséges, markáns alkotónak, három sikeres festőművésznőnek a nyomdokaiba lépni, hiszen a művészet csaknem minden ágazata bizonyítja, hogy a kiemelkedő felmenők egyénisége nyomasztóan hat az utódokra. Mayer Hella minden szempontból eltér ettől a mintától. Minden bizonnyal családjának legkiválóbb alkotóját üdvözölhetjük benne! Kívánunk neki sok-sok év ihletet, alkotási kedvet, erőt, egészséget, hogy nagyon sok megérdemelt sikerben legyen része!

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME