Fotó: Tiglezán József |
Mire gondoltok, ha halljátok a stockholmi Magyar Ház nevét?
Egyeseknek talán sok órás SMOSZ-gyűléseket juttatja az eszébe, mások gyermekeik magyar iskolájára vagy talán óvodájára gondolnak. Biztos vannak köztetek olyanok is, akik az óriási, gulyáslevessel teli fazakak illatát érzik…
Nos, ezt a képet most cseréljük ki egy piros szőnyeggel bevont kifutóra. Nem illik be a képbe? Pedig megtörtént!
Február 2-án az idei farsangi bált Dr. Sebestyén Mária kezdeményezéseként egy kevésbé szokásos módon nyitották – mégpedig divatbemutatóval. Négy egyesület rendezte együtt a bemutatót. A Stockholmi Magyar Katolikus Kör minden évben megrendezi a Magyar Házban hagyományos farsangi bálját, ám az idén a Svédországi Magyar Orvosi Egyesület (SMOE) is szívesen szervezett volna farsangi bált. Mivel kettő sok lett volna, ezért együtt fogtak hozzá, s a szervezésbe beszállt a Stockholmi Magyar Ház Közösség, továbbá az LTBT Árvákat Támogató Egyesület is.
Szokásos módon csúszott a program, ezért a dugig telt ház közönségét a Gentlecombo tagja, Tihanyi Péter szórakoztatta zongorajátékával, amíg az egy estére manökenekké átváltozott hölgyek elkészültek a színpad háta mögötti ideiglenes szépségszalonban, mégpedig Somós Irénke fodrásznő, Boros Aranka és Keresztes Anna öltöztetőnők és Anna Vinblad sminkes és kollegája segítségével.
Ne gondoljuk, hogy a kifutóra - amit ifj. Sebestyén Gábor saját kezűleg épített és szerelt fel - kilibegő lányok kizárólag fiatal, hosszúlábú húszévesekből állhatnak. A piros szőnyegen a még serdülő, tizenöt éves Varga Natalia volt a legfiatalabb, míg Conrád Réka a nőiesség csúcsát, a kismamakort képviselte. Azóta boldog anya. A legidősebb manöken 63 éves volt, így minden korosztálynak, nőtípusnak, ruhának volt képviselője.
A kollekciót Kelemen-Toroczkai Judit divattervező állította össze, akinek Stockholmban Judith's Ateljé néven saját divatszalonja van. A bemutató Mészáros Ágnes konferanszié segítségével zajlott; a ruhákat különböző csoportokban, stílusok szerint vonultatták fel. Volt közöttük piaci vásárlásra szánt ruha, munkában viselhető öltözék, kisestélyi, nagyestélyi és végül egy igazi királykisasszony-álomnak megfelelő báliruha. Ehhez már csak a pezsgő hiányzott, illetve az sem, hiszen a SMOE nem késlekedett mindenkit megkínálni.
Húzzák már a talpalávalót - Fotó: Tiglezán József |
Persze a divatbemutató csak az est kezdete volt, a koccintás és a taps után kezdődött a kilenctagú Gentlecombo zenekarnak és énekesnőjének a fellépése. A nyitó keringőt az est ceremóniamesterei, Kalocsi Gitta, a Magyar Ház Közösség elnöke, és Dr. Sebestyén Gábor, a SMOE titkára járták el.
Talán éppen ideje volt a brommai Magyar Ház rendezvényei sorába, a szokásos gyűlések és magyarórák közé egy ”újhullámosabb” rendezvényt is beszuszukálni; a résztvevők létszáma és a hatalmas siker legalábbis e mellett szól. A gulyáslevesről úgysem maradunk le. Minden valószínűséggel ott lesz a helyén az asztalon, a szokásos óriási fazékban sok-sok elkövetkezendő rendezvény alkalmával…
Niman Andrea