A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Göteborgi Magyar Napok - i.Hu.se.t 9 összefoglaló

Azt hittük, a nyár érkezett Göteborgba. Kisütött a nap, a szél is visszafogta magát és eloszlottak a felhők. Megint május volt. Idén is vendégei lehettünk a Göteborgi Magyar Napoknak, amely most hosszabb név alatt kerül megrendezésre: i.hu.se.t 9. A felkért előadók, művészek a magyarok mellett svéd, francia és cseh ízekkel is szolgáltak. Ettől jogos a nemzetköziségre utaló i (international) az eddigi hu.se.t elé.
 
Megnyitó: Csikós Tibor, Csata Attila, dr.Szentiványi Gábor, dr. Bengt Halse és Kovásznay Ádám.
Fotó: Bánovits András
 
Április 27-én, az esős napok egyikén, tizenhetedszer került sor Göteborgban a Vetenskapsfestivalen-re, amelyen hatodik, rendezőpartnerként pedig ötödik éve vesznek részt a Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Kör magyar tudós-vendégei. Ez alkalommal a Move & Walk képviseletében Tóthné Horváth Eszter és  Lars Mullback, a Marson végzett legújabb kutatásokról pedig dr. Sík András előadásait kisérte érdeklődés. 
Az i.hu.se.t 9 hivatalos megnyitójára sokan jöttek össze május 4-én a Cosmopolitan helyiségében. A Kőrösi elnöke, Csata Attila hangsúlyozta, hogy mindannyian, akik Göteborgban élünk, ugyanazon hétköznapok részesei vagyunk, egészen függetlenül attól, hogy melyik politikai párthoz, valláshoz vagy népcsoporthoz tartozunk. Ezért most különösen figyelemreméltó, hogy az idei Magyar Napokon a svéd, a cseh és a francia kultúra egy-egy kellemes színfoltja is képviseltette magát. 
Ezekhez a gondolatokhoz csatlakozott Magyarország, mára már leköszönt stockholmi nagykövete, dr. Szentiványi Gábor is. Mi ezúton is további sikereket kívánunk neki.
 
 
Kovásznai Ádám a SMOSZ üdvözletét hozta. Dr. Bengt Halse, hazánk tiszteletbeli konzulja üdvözölte a megjelenteket, és hivatalosan megnyitotta a „91 év múlva 100 éves Magyar Napok" rendezvénysorozatát. 
A megnyitót követően a Cosmopolitan helyiségében a Látóhatár (Horisont) című képzőművészeti kiállítást Csikós Tibor nyitotta meg. 
Rövid szünet után a Plzeňi Szimfónikusok két tagjának koncertjét hallhattuk. Régi ismerősünk, Vági Orsolya csellóművész többször szerepelt már rendezvényeinken. Ez alkalommal hegedűművész kollégájával, Hana Fuková Hložkovával játszották Kodály Zoltán Duó hegedűre és csellóra című művét. 
 
Bonyár Judit és Bacskó Tünde. Fotó: Bánovits András
 
A múlt évben élvezhettük a pécsi Neofolk együttesének változatos, izgalmas koncertjét. Akkor ismerkedtünk meg az énekes-csellistával, Bonyár Judittal. Judit most a pécsi színésznő Bacskó Tünde, a zongorista Boris Jaksov, valamint a gitáros Hűvösvölgyi Péter társaságában jött el hozzánk. Előadásuknak a 3:e Våningen adott helyet. Május 5-én, a nagy érdeklődésre való tekintettel, két alkalommal adták elő az Edith Piaf két arca című darabjukat. A keretjátékot Judit és Tünde írták, s Rosner Tina segítségével dolgozták ki. A három művész Piaf élettörténetének tanulmányozása alapján egy igazán sikeres darabot alkotott, amelyben a dalokat Bonyár Judit előadásában hallhattuk, franciául. A darabot az itt bemutatott formájában Pécs városában 2006 februárjától négy éven keresztül játszották telt ház előtt. Azután még számos magyar városban is megismerhette a közönség. Kár, hogy a főváros még nem figyelt fel az értékes alkotásra. Magyarországon jelen pillanatig is ez az egyetlen olyan Edith Piafról szóló est, amelyben a dalok franciául hangzanak el. Bacskó Tünde nagyszerűen alakította az egyre több keserűséggel és reménytelenséggel küzdő Edith Piafot. Gratulálunk a színésznőnek!
 
Dr. Sik András. Fotó: Bánovits András
 
Meg kell említenem a műsorban közreműködő két nagyszerű zenészt is: Borisz és Péter virtuóz zenei teljesítményével tette élvezetessé a hallott Piaf dalokat.
A Kőrösi és a Tavaszi Szél a gyermekeket lepte meg a budapesti írónő, Berg Judit meghívásával. A Berg név két évszázada még Borg volt, és svéd eredetre utal, amely később Németországban változott Bergre.
Judit Magyarországon él és alkot.Számtalan ifjúsági- és mesekönyve jelent meg. Munkásságáért József Attila-díjjal tüntették ki. Május 11-én vidámak voltak a gyermekek és szülők egyaránt Berg Judit társaságában a Copsmopolitánban.
 
 
 
A futball-labda erős anyagból készül, hogy megtarthassa a belepumpált sok levegőt. Ilyen labdákat ma kétszáz országban mintegy 240 millióan rúgnak, kergetnek, s hogy ez berepülhessen az ellenfél kapujába, ahhoz több száz millió ember szurkol. 
A 2013-as Göteborgi Magyar Napok minden bizonnyal egyik legsikeresebb eseménye, az egykori Aranycsapat állandó tagja, az éppen nyolcvannyolc éves Buzánszky Jenő nevéhez fűződik. Vidám, barátságos hangulatú estét töltöttünk Jenő bácsival, aki fáradhatatlanul, két órán keresztül állt az asztalnál. Jegyzetek nélkül emlékezett vissza pályafutására, a labdarúgás legemlékezetesebb éveire. Mint mondta, a sport összefogja az emberek gondolkodását. Ez érvényes a boldog és az olykor csalódott szurkolókra is. 
 
 
A dombóvári születésű játékos már 1938-ban a futball szerelmese lett. A 40-es évek végén a Dombóvári Vasutas és a Pécsi VSK után az MB I-es Dorogi bányászcsapathoz került. Tolnában, a megyei bajnokságon még mint csatár vett részt, s az ott esett 85 gólból 52 az ő lábáról került a kapuba. Gólkirály lett. Sajnálta, hogy a látványos csatár szerepéről még az akkori hátvédek kiöregedése miatt kellett lemondania. Buzánszky is hátvéd lett. Sebes Gusztáv, az akkori magyar labdarúgás első embere felfigyelt a dorogi játékosra, Buzánszky Jenőre. Persze nem volt ez olyan egyszerű. 1950 nyarán az Ausztria elleni mérkőzés hozta meg az első szereplés alkalmát. 
 
Buzánszky Jenővel. Fotó: Bánovits András
 
– Szörnyen izgatott voltam. Amikor megtudtam, hogy mégsem kell pályára lépnem, egy stadionnyi súly esett le a szívemről – emlékezett Jenő bácsi.
Azután novemberben a Magyar Válogatott Bulgáriába utazott. Buzánszky Jenő Szófiában már egyetlen percet sem tölthetett tétlenül. A csapat egyetlen vidéki játékosa volt. Puskás hamarosan nevet is adott az újoncnak: Bányász. Ettől kezdve minden meccsen játszott, mégcsak le sem cserélték. Negyvenkilenc alkalommal öltötte magára a válogatott mezét.  
A Kőrösi meghívására Göteborgba érkezett vendég nyolcvannyolc évével is fiatalos volt, sokszor megnevettetett, büszkévé tett minket. 
1953 őszéből, az „Évszázad Mérkőzéséről”, arról a bizonyos 6:3-ról, Jenő bácsi olyan pillanatokat idézte fel, amelyekről nem tudhattunk eddig. Akkoriban az internet és a TV kamerái még nem kényeztették el az érdeklődőket. Az angolok otthonukban kilencven évig voltak veretlenek. Ennek vetett véget a mérkőzés, amelynek rádióközvetítését magam is egy pesti boltocska bejárata fölé felerősített hangszóróból hallgattam. Azután az angolok kérték a visszavágás lehetőségét. 1954 májusában eljöttek Budapestre, hogy legyőzzék csapatunkat. Nagyot nevettünk, mert Buzánszki Jenő így emlékezett:
– Az angolok egy hétre jöttek hozzánk és hét-eggyel mentek haza.
Nos, igen: a visszavágón megint az Aranycsapat győzött. 7:1-re.
Azután hosszan elidőztünk a svájci VB eseményeinek megbeszélésével. Jenő bácsi közönsége erről kérdezett a legtöbbet. A bíró engedte a braziloknak „lerúgni” Puskást. Miért? És ez az angol bíró volt ott a németek elleni győztes meccsünkön és a döntőben is. Miért? Hogyan lehetséges ez? 
–  A győztesnek nem kell, a vesztesnek meg semmi értelme magyarázkodni – mondta Buzánszky Jenő. 
–  Milyen volt a régi fociélet? – kérdezte valaki.
–  Nos, akkoriban a vasárnapi misét is úgy rendezték, hogy legyen idő az ebédre. Azután pedig jöhetett a meccs!
Az, hogy Dorogon a 2010-ben 85 éves játékosról, Buzánszky Jenőről nevezték el a stadiont, csupán egyike a hazai és a nemzetközi megbecsülés példáinak. Díszpolgár szülőhelyén, Dombóváron, Dorogon és az erdélyi Farkaslakán; Székelyudvarhelyen tiszteletbeli székellyé avatták. Mint ahogyan Debrecenben, Erdélyben is évek óta neves sportesemény a Buzánszky Kupa. A Gyermekmentő Szolgálat elnökségi tagja. A Prima Primissima díj mellett számtalan díj és kitüntetés tulajdonosa. 
Köszönjük Buzánszky Jenőnek, hogy elfogadta meghívásunkat. Reméljük, hogy még találkozunk. Jó egészséget kívánunk, és szeretettel gratulálunk!
 
 
Az idei, a kilencedik Göteborgi Magyar Napok utolsó rendezvénye a már hagyományossá vált Táncház volt. 
Ylva és Magnus Ewaldz svéd néptáncot tanított a magyar érdeklődőknek, míg régi ismerősünk, a Bartina zenekar kíséretével, ez alkalommal is Kálmán Mónika és Ölveczky Árpád szerzett kellemes estét kicsiknek, nagyoknak. 
A Kőrösi Sándor Művelődési Kör és az i.hu.se.t vezetői-szervezői máris a legnagyobb izgalomban vannak, hogy méltó módon készüljenek fel a 2014 tavaszán aktuális tizedik Göteborgi Magyar Napok megrendezésére.
Kívánunk nekik sok sikert és kitartást áldozatos munkájukhoz!
 
Maróti László
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME