A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Rókavadászat

 
- Éljen, megkezdődött a nagyvakációóóóóó! – kiabálta boldogan Bandi az utolsó tanítási napon. - Végre, végre utazhatunk nagymamához!
 
Boldog izgalommal készülődött az utazásra. Nagyon vágyott már újra látni nagyszüleit, meg a szomszédjukban lakó barátját, Pistit. Az utazásig szerencsére hamar elteltek a napok.
 
Nagymamánál minden változatlan volt. Persze, nem éppen minden, hiszen a húsvétkor született kiscsirkék jócskán megnőttek, a kis sárga pihegombolyagok már tekintélyes tollruhába öltöztek. Már kezdtek önállóan is élelmet keresni. Átbújtak az udvart a kerttől elválasztó kerítés lyukain; anyjuk oda már nem tudta követni őket. És ebből lett a baj! Nagymama észrevette, hogy egyre kevesebb csirke gyűl össze a délutáni etetésre. Hiába keresték őket, csak némi tollcsomót találtak itt-ott a kert bokrai között.
 
- Róka jár a kertben! – mondta nagymama. - Biztosan a kert feletti dombról látogat ide.
 
Bandi megtárgyalta az esetet a barátjával. Pisti már értett hozzá, hogyan kell megkeresni a róka odúját. Bandinak elmagyarázta, hogy az odúnak több kijárata is szokott lenni. Tavaly náluk is járt a róka; akkor figyelte meg, édesapja hogyan riasztja el a tyúkok ősi ellenségét.
 
- Nagymama, Pistivel elhatároztuk, hogy Bundás segítségével megfogjuk azt a csirketolvaj rókát! – jelentette be Bandi.
 
A két jó barát ásót, kapát, egy nagy zsákot és nagymama kiskutyáját, Bundást vitték magukkal a megtorló tevékenységre. Elég sok időbe került amíg domboldalon rátaláltak a rókalyukakra. Egy nyílást épen hagytak, a többit a szerszámok segítségével beomlasztották. A szabadon hagyott lyukhoz odaparancsolták Bundást, aki megérezve a rókaszagot, lelkesen morogva látott neki a lyuk kikaparásához. Ahogy tágult a nyílás, a kiskutya  egyre hevesebben morgott, kapart. Bandiék izgatottan lesték az eredményt; úgy gondolták, ha majd előjön a róka, ők hirtelen odatartják a lyukhoz a zsákot, a róka meg belesétál. Csakhogy nem így történt. Már kezdtek kifáradni: Bundás a kaparásba, Bandiék a figyelésbe, mikor egyszer csak kiugrott a róka és bátran nekirontott a kiskutyának, úgy hogy az hanyatt esett. Bundás úgy meglepődött a váratlan fordulattól, hogy csak nyikkant egyet, majd vinnyogva lábra hemperedett és a farkát behúzva nekiiramodott a lejtőnek. A róka meg utána. Mikor Bandiék magukhoz tértek a váratlan rókatámadás okozta meglepetésből, Bundás, Bundást-t kiabálva rohanni kezdtek a róka után, melyet most már nem akartak elfogni, hanem a kiskutyát szerették volna megmenteni tőle. A kutya egyenesen hazarohant, a róka majdnem hazáig üldözte. Csak amikor a kutya berohant az udvarra, változtatott futásának irányán, és eléggé ráérősen kocogott el a szomszédék kertje felé. Mire a gyerekek is hazaértek, Bundás reszketve kuksolt a kutyaházban. Megnyugodva, hogy a kutyának nem lett semmi baja, lelkendezve mesélték el nagymamának a nagy kalandot. Nagymama kacagott Bundás „hősies” viselkedésén, és szeretettel dorgálta meg:
 
- Mi van, Bundás, hát így kell rókát fogni? – A kutya lehajtotta a fejét, két mellső lábát a szeme elé tette.
 
- Jé - vették észre a gyerekek - , Bundás szégyelli magát! 
 
Attól kezdve, ha Bundás nem viselkedett rendesen, vadult, nem fogadott szót, Bandi megkérdezte:
 
- Mi van, Bundás? Menjünk rókát fogni?
 
Erre a kérdésre a kutya mindig lecsillapodott, lehajtotta a fejét, majd szemrehányóan felnézett kis gazdájára:
 
- Már megint kezded? De jó lenne, ha már elfelejtenéd!
 
Tóth Ildikó
 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME