A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Önkéntesként Afrikában

 

Egész életemben vágytam arra, hogy elmenjek önkéntesnek. Úgy éreztem, itthon minden lehetőségem megvan, jó dolgom van, és mégsem becsülöm meg igazán. Gyermekkorom óta tudatában voltam annak, hogy nagy szegénység van a világon, és azt éreztem, hogy akarok tenni ez ellen, segíteni akarok, és főleg a gyerekeken.

 

 

Mialatt az egyetemi felvételi eredményeimre vártam, elkezdtem keresgélni különböző szervezeteket, akik önkéntes munka közvetítésével foglalkoznak, majd rajtuk keresztül jutottam el Ghánába. Itt választhattam, hogy milyen helyre szeretnék kerülni. Én a legszegényebb falut választottam. Három hétig voltam ott: az első két hét alatt árvaházban dolgoztam, majd az utolsó héten egy olyan iskolában, ahova árvagyerekek járnak. Soha életemben nem gondoltam volna, hogy lehet így lakni, ahogy ezek a gyerekek laktak. Mindenki a földön aludt, szorosan egymás mellett, wc nem volt, zuhanyzóul pedig egy vödör víz szolgált. Ezt elképzelni nem lehet, csak átélni.

 

 

Az árvaházban csupán annyi dolgom volt, hogy játsszak a gyerekekkel, közelséget és szeretetet adjak nekik, mert leginkább abban szűkölködtek. Minden öleléskor annyira kapaszkodtak belém, hogy úgy éreztem, sohasem akarnak elengedni. A legjobb az volt, hogy éreztem mennyire hamar a szívükbe zártak, mennyire ragaszkodnak hozzám, és hogy mennyire fontos vagyok számukra. Ritka jelenség voltam köztük, fehér bőröm és szőke hajam nagy csodálatnak örvendett. Sokat simogattak, vizsgálták az arcformám, a szemem színét, és azt, hogy miben vagyok más, mint ők. Nagyon vicces volt, mikor fényképeztem őket, és utána megmutattam nekik a képeket. Hirtelen mindenki modell akart lenni, és maguk is fényképezni akartak. A mobiltelefon is nagy dolog volt számukra, nap mint nap csodálták és próbálták felfedezni minden funkcióját.

 

 

Nem csak én próbáltam adni nekik valamit, hanem rengeteget tanultam is. Például azt, hogy az ember milyen könnyen panaszkodik, mikor valami nem tetszik neki. Millió választásunk van, és mégis apróságokon akadunk ki, és elégedetlenkedünk. Ezeknek a gyermekeknek nincs választása, nincs lehetőségük panaszkodni, örülnek, ha ételt kapnak. Ez akkor volt a legelviselhetetlenebb, amikor egy három éves kislány, aki maláriás volt az ölemben feküdt, és percről-percre rosszabbodott az állapota. Kértem, hogy csináljanak valamit, de csak azt a választ kaptam, hogy talán már csak két napja van hátra. Elmesélték, hogy pár napja is meghalt így egy kislány. Nincs pénzük, ilyen az élet, mondták. Tehetetlennek éreztem magam, és csak arra tudtam gondolni, hogy ezt meg kell akadályoznom, hiszen a malária gyógyítható! Végül én magam vittem be a kislányt a kórházba, és kifizettem a kezelését, ami 150 koronába került. A kislány életben maradt. A legjobban az fáj, ha belegondolok, hogy hány gyermek halt meg mióta én eljöttem, és még hányat megmenthettem volna... Ez nagyon fáj

 

 

Hogy elmennék-e még egyszer? Gondolkodás nélkül. Úgy érzem, mint ember, nagyon sokat változtam. Ma kétszer átgondolom, mielőtt panaszkodom valamire, és értékelek mindent, amim van.  Jelenleg szociális munkásnak (socionom) tanulok, és a tanulmányaim során újra lesz lehetőségem Afrikába menni. De akkor mindenképpen több mint három hétre megyek. Az álmom az, hogy építhessek egy árvaházat azoknak a gyerekeknek, akik az utcán vannak. Mert nekik, még annyijuk sincs, mint azoknak, akik a földön alszanak.

 

Úgy gondolom, hogy mindenkinek szüksége lenne arra, hogy ezt átélje, és hogy meglássa, mennyire igazságtalan az élet. Ha lehetőségetek adódik egy ilyen munkára, semmiképp se szalasszátok el! Én csak ajánlani tudom, és higgyétek el, gazdagabbak lesztek tőle egy életre!

 

Sóos Krisztina

 

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME