Mi, magyarok látogatóközpont
A Mi, magyarok kiállítás 2014. október 23-án megnyitotta kapuit a nagyközönség előtt. Elsősorban a tizenéves fiataloknak szólóan – a magyarság múltbeli teljesítményein, történelmén, tudományos és sportbeli sikerein túl mai példák, ötletek, találmányok bemutatásával ösztönöz a jövőbeli teljesítményekre. A Kosztolányi Dezső által kiválasztott 10 legszebb magyar szó segítségével minden látogató képet kaphat arról, hogy milyenek vagyunk mi, magyarok.
ANYA
Az anya szó terme egy kellemes erdei sétára hív: a barna színárnyalatok sokasága anyanyelvünk, a magyar nyelv gazdagságát idézi. Szeretnénk, ha a látogató ráismerne saját nyelvhasználata „ízeire” és „színeire”. Fiatalokkal készített interjúk megtekintésével fedezheti fel a látogató az egyes nyelvjárások jellemzőit, és helyezheti el magát a Kárpát-medence élő dialektusokat megjelenítő térképén.
GYÖNGY
A „gyöngy” a szépséget, a gömbön megcsillanó fényt, a letisztult harmóniát szimbolizálja, vagyis az irodalom, a vers- és prózaszövegek tökéletességére, csiszoltságára utal. Másrészt – mint a gyöngysor – az egység, a közösségi összefogás jelképe.
Itt mód van a pihenésre és elmélyülésre, a különböző stílusú, korú versek hangulatának átélésére, az alul felsorolt nevekből a szerző kitalálására.
SZŰZ
A Szűz szó termében az érintetlen, „szűz” természet eddig talán nem ismert hazai kincseivel találkozhat a látogató. Olyan rejtett értékekkel, amelyek sokszor a földfelszín alatt találhatók, vagy észrevétlenül bújnak meg a talaj közelében.
ŐSZ
Az Ősz szó termei, vissza-visszatérő kellemes sárgás-barnás színei a szüret világát idézik, borkultúránkról és a magyar gasztronómiára sajátosságairól mesélnek. „Konyhánk, ételeink, akárcsak zenénk és nyelvünk, eltérnek a nyugati népekéitől, azonban ezzel kapcsolatban megállapíthatjuk azt is, hogy nem a magyarság hátrányára. Mindezt ismerni nemcsak érdekes, hanem hasznos is." – hívta fel rá a figyelmet Gundel Károly, a híres Gundel-palacsinta névadója.
Igazi kihívást, a kezdő vagy leendő „szakácsok” számára egy interaktív, képzeletbeli konyha jelenti, ahol a legnevezetesebb magyar ételeket kell időre elkészíteniük.
KARD
A Kard szó termében a magyar katonai hagyományokkal találkozik a látogató, ahol az üvegvitrinekben megvilágított, eredeti formájukban soha vagy ritkán látható fegyverrekonstrukciók, hadizászlók tekinthetők meg. Egy hatalmas térképre vetített mozgó animáción jelennek meg a kiemelkedő események.
A bátorság termében a huszárság kerül a középpontba, ez ugyanis az egyetlen olyan csapatnem, amely magyar hatásra és magyar közvetítéssel került be a világ hadseregeibe.
VÉR
A Vér szó terme a magyar hősiesség, a kockázat, a veszély nagyságát semmibe vevő áldozatvállalás pillanatait idézi meg: a magyar nemzet sorsfordító történéseit, amikor szabadságáért, függetlenségéért szembeszállt egy nála erősebb hatalommal.
A beleélést a magyar filmtörténet kiemelkedő alkotásainak hatalmas felületekre vetített részletei teszik lehetővé.
CSÓK
A Csók szó itt: a múzsa csókja, az ihlet különleges pillanata. Ebben a teremben a magyar képzőművészet, elsősorban az építészet legkiválóbb alkotásaival ismerkedhet meg a látogató, a megszokottól eltérő módon.
Egy különleges „csodakamra” várja az érdeklődőt. A teremben és a folyosón a 17-18. századi „Wunderkammer”-ek mintájára, titkos fiókok, ajtók nyílnak, amelyek maketteket, monitorokat, képeket rejtenek, eddig sose látott módon barangolhatjuk be az Operaházat vagy a Művészetek palotáját, kipróbálhatjuk a Bauhaus bútorait.
SÍR
A Sír szó az emlékezésre, a múlt nagy alakjai előtti tisztelgésre utal: Magyarország világhírű tudósainak találmányaival, felfedezéseivel találkozunk.
LÁNG
A Láng szó a magyar lángelmékre, a fiatal felfedezőkre utal. A folyosón híres matematikusok, természettudósok, mérnökök és orvosok interjúi nézhetők meg, életük és tudományos felismeréseik kalandos történeteivel.
Talán kevesen tudják, hogy az egyik leghíresebb hungarikum, a Rubik Kocka is a térlátást fejlesztő számtalan Rubik-találmány egyike, amelyekből itt egy egész sorozatot vehetünk kézbe, kényelmesen, asztaloknál tehetjük próbára ügyességünket.
SZÍV
Az utolsó terem a szív szóé, amely megdobogtatja a látogatók szívét: a legszebb magyar sportsikereket idézi fel. Hazánk mindig is a legeredményesebb országok közé tartozott, az olimpiai érmek számát tekintve Magyarország a 8. az örökranglistán, megelőzve többek között olyan olimpiákat rendezett országokat, mint Svédország, Ausztrália és Japán.