A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Váltakozó szemszögek, avagy az irodalom sokszínű hangja

Már gyerekkorunkban megtanultuk, hogy az ember legjobb barátja nem más, mint a kutya. Több mint tizenkétezer évvel ezelőtt alakult ki egy kölcsönös kapcsolat az ember és a kutya között. Az ember egy hűséges, szerető társra talált, aki védelmet nyújt és segít a vadászattal és az állattereléssel. A kutya pedig talált magának egy társat, aki szeretettel gondoskodik róla, ételt és szállást biztosít.

A kutya és az ember közötti barátság egy különleges kapcsolat. Az ember élete összetett, az időnket sokfele kell osszuk. A család, barátok, munkatársak szerves részei a mindennapunknak. A figyelmünk folyamatosan le van foglalva. A kutyánknak viszont mi vagyunk minden. A kutyáknak a legfontosabb cél az életben hogy az embertársaik mellett legyenek, és velük töltsék az időt. Hachiko és Marley két kutya, akik életüket teljesen a gazdáiknak szentelték, és az emberek több formában is megörökítették az élettörténetüket.

Hacsi, a leghűségesebb barát

Hachiko, a japán akita kutya, a teljes és megdönthetetlen hűség megtestesítője. Hachiko egy évet töltött gazdájával, ez év alatt minden nap várta a gazdáját a vonatállomáson. Egy nap azonban a gazda hirtelen agyvérzést kapott, és soha többet nem tért vissza az állomásra. Hachiko viszont fáradhatatlanul minden nap várta a gazdáját kilenc éven keresztül, amíg 11 éves korában el nem hunyt. Hachiko története filmben lett megörökítve.

Marley meg én - Élni és szeretni a világ legrosszabb kutyájával

Marleyt először John Grogan regényéből ismerjük meg. John Grogan újságíró önéletrajz formájában örökíti meg a 13 évet, melyet Marleyval osztott meg. Marley energikus, buják, huncut és gyakran feszegeti a határokat, de imádja a családját. John és a család az évek során megtanulja elfogadni Marleyt úgy, ahogy van. Grogan nyelvezete könnyed és a történet humoros. Az olvasó nem csak megismeri Marleyt, hanem meg is szereti, és a regény végén nehéz a búcsúzás. Marley története viszont az embere, Grogan szemszögéből van leírva, a regény a család és Marley kapcsolatáról szól. A regény magja az életre szóló tanulságok, melyeket Marley maga után hagy gazdái szívében.

Egy kutya négy élete

Ki nem gondolkozott el azon hogy milyen lehet más szemével látni a világot? A művészetek bizonyos szempontból pontosan erre adnak lehetőséget. Például egy regény ablakot nyit egy másik elmébe, és megengedi hogy egy ideig más bőrébe bújjunk. Egy nagyon különleges könyv W Bruce Cameron Egy kutya négy élete című könyve. A regény hőse egy kutyalélek, akinek négy életre van szüksége, hogy beteljesítse élete célját. Az első élet hőse Toby, egy hajléktalan kutya, aki végül egy törvénytelen kutyamenhelyen talál otthonra. A második élet hőse Bailey, aki elmeséli az életét, melyet gazdájával, Ethannel osztott meg. A harmadik életben Ellievel talákozunk, a farkaskutyával, aki életmentéssel foglalkozik. Az utolsó életben Buddy felhasználja az előző életek tapasztalatit, hogy megmentse Ethan életét. A kutya második életében találkozik Ethannel, akivel több életen átívelő barátságot köt. Azt is mondhatjuk, hogy ez a barátság ad célt a léleknek. A regény elbeszélője nem más, mint a kutyalélek, ez egy teljesen új hangulatot ad az egész regénynek. A kutya gondolatai sokszor humorosak, szemszöge egyszerű, de végig érezhető a hangjában az embere iránt érzett határtalan szeretet és hűség.

Balla Zsuzsa

 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME