A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Interjú B. M. Grapesszel

 

- Az első könyved a Jóslatok hálójában a Könyvmolyképző Kiadónál jelent meg 2011-ben. Hogyan találtál kiadót a könyv számára?
- A Jóslatok hálójában-t 2009-ben írtam. Azonnal a Könyvmolyképzőre gondoltam, mert ők adnak ki misztikus románcokat. Amint kész lett, elküldtem e-mailben a szinopszist és az első két fejezetet a Kiadó vezetőjének, Katona Ildikónak, aki másfél óra múlva lelkesen válaszolt, hogy nagyon tetszik neki a történet, megkérdezte, hogy hol tarok, mire elküldtem neki az egész könyvet. 2010 tavaszán Ildikó kirakta a blogjára a blogom linkjét, amivel jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy az olvasók megismerhessék a regényt. Az igazi munka csak 2011 júniusában kezdődött, amikor Ildikó írt nekem, hogy ki fogják adni a könyvet, de át kell írnom, és ebben segítségemre lesz egy szerkesztő, nem is akárki.
 
B. M. Grapes (Dr. Balázs Márta)
 
- A könyv szerkesztője Garamvölgyi Katalin. Hogyan dolgoztatok együtt?
- Hihetetlen nagy megtiszteltetés, hogy Natos elvállalt engem, a kezdőt, és hajlandó volt velem foglalkozni. Nagyon izgalmas volt együtt dolgozni vele. Rengeteget tanultam tőle, aminek hasznát fogom venni a későbbiekben is. Felhasználtuk a technikai lehetőségeket, és bár eddig még nem találkoztunk személyesen, telefonon és főleg interneten tartjuk a kapcsolatot, a munkát is így végeztük. A könyv szerkesztése előtt felhívott telefonon, és elmondta, hogy mi nem tetszik neki a könyvben, majd hagyott időt, hogy átírjam a sztorit, ezután fejezetenként szétcincáltuk a könyvet, és megbeszéltük, mit kell még javítani. Természetesen voltak néha viták köztünk, de mindig neki volt igaza, és idővel rájöttem, hogy hallgatnom kell rá, a saját érdekemben el kell egy kicsit engednem a könyvemet, hogy jó lehessen. Natos elmondhatatlanul sokat segített, ezért örök hálával tartozom neki. 
- B. M. Grapes álnév. Elárulod az igazi nevedet? Miért döntöttél úgy, hogy álnéven írsz?
- Dr. Balázs Mártának hívnak. Tehát az első két betű a valódi nevem monogramja. A Grapes, Szőlő, családi örökség. Édesanyám anyai nagyapját Szőllősinek hívták, ő nagyon szeretett olvasni, az olvasás szenvedélyét valószínűleg tőle örököltem. Azért írok álnéven, mert egyrészt úgy érzem, az igazi nevem túl hétköznapi ahhoz, hogy egy író neve legyen, másrészt mostanában divat angol néven írni, az olvasók könnyebben elfogadnak egy külföldi, vagy annak tűnő írót, mint egy magyart, így én is ezt az utat választottam. Célom volt viszont, hogy ne csak egyedi legyen a nevem, de egyszerű is, hogy az olvasók könnyen megjegyezzék.
 
- A Jóslatok hálójában egy amerikai középiskolában játszódik. Miért választottad az Egyesült Államokat a cselekmény színteréül?
- Olyan helyszínt akartam, amit Magyarországon nem ismer senki, tehát senki nem fogja kötni semmihez. Ugyanakkor egy elzárt közösséget szerettem volna, ahol azonban a technikai vívmányokat használják. Igazából nem a helyszín volt a nagy kérdés. A Jóslatok hálójában alapötlete ugyanis kb. hét éve jutott eszembe, de akkor nem találtam hozzá megfelelő háttértörténetet. 2009-ben olvastam a Twilight-ot, és arra gondoltam, hogy misztikus történetet fogok írni, amit hogy érdekes legyen, felturbózok egy erős krimi szállal, de fiatalok lesznek a könyvem szereplői, hogy lehessen belevinni egy kis ártatlan romantikát is.
 
- A Jóslatok hálójában gótikus történet. Ha jól sejtem, szereted ezt a fajta irodalmat. Kik a kedvenc íróid és a kedvenc könyveid?
Igen, szeretem ezeket a furcsa rejtélyeket, sőt, hiszek abban, hogy az életben is előfordulnak a józan ésszel megmagyarázhatatlan dolgok, de a könyvekben mindig a változatosságot keresem.
- Már gyerekkoromban rajongtam Sherlock Holmesért, most is élvezem, ahogy Conan Doyle tökéletes logikai láncolatot állít fel, és megoldja a rejtélyeket. Sok kedvenc íróm és könyvem van, de ha feltétlenül ki kell emelnem néhányat, akkor először az Egri csillagokat választom. Kiváló történelmi regény kalanddal, szerelemmel és Gárdonyi utánozhatatlan humorával. Többször olvastam Szabó Magda Abigéljét, izgalmas, fordulatos, és nagyon jól példázza, hogy lehet egy diákokról szóló könyv is érdekes bármelyik korosztály számára. Cecilia Ahern Ahol a szivárvány véget ér című könyvét fergeteges stílusáért szeretem. Nagyon sok krimit szoktam olvasni, mostanában Nesbot, Cobent, Karen Rose-t, Caleb Carrt, Lars Keplert, de az igazi példakép Agatha Christie, akinél a szereplők látszólag jelentéktelen dolgokról beszélnek, amik azonban a helyes megoldáshoz vezetik a figyelmes olvasót.
 
- Milyen a könyved fogadtatása a fiatalok körében?
- A visszajelzések alapján sokaknak tetszik. Nagyon örülök, hogy élvezik a nyomozást, hisz az olvasóknak a szereplőkkel együtt kell törniük a fejüket, tehát a könyv jól megdolgoztatja az agyat, ahogy az egyik kedves Olvasóm írta. Nagy meglepetés számomra, hogy viccesnek találnak, mert én ilyen vagyok az életben is, így beszélek, így gondolkodok. Külön öröm, hogy nemcsak a lányoknak, de a fiúknak is tetszik a könyv, és nemcsak tízen-húszon évesek olvassák, de az én korosztályom is.
 
- A második könyvedet most írod. Elárulnál róla valamit?
- Most a Halhatatlan álom című könyvemen dolgozok. Ennek az alapötlete – ami egyelőre még titok – még 2009-ben jutott eszembe, akkor meg is írtam belőle 90 oldalt, de félreraktam. Most újra elővettem, pontosabban csak az ötletet, mert a könyvet elölről kezdtem. A befejezéshez még sok idő kell, mert egyrészt kevés az időm írni, másrészt nagyon alaposan végig kell gondolnom, hogy minden tökéletesen passzoljon. Egyelőre úgy néz ki, hogy kevésbé lesz misztikus, pontosabban ez a szál valóságosabb, hihetőbb lesz, viszont ráerősítek a krimi-vonalra. A szereplők is idősebbek lesznek, de csak néhány évvel.
 
- Foglalkozol még valamivel az íráson kívül vagy meg tudsz belőle élni?
- Az írásból sajnos nem lehet megélni. Van két egyetemi diplomám (jogász és geofizikus), de egyikkel se sikerült elhelyezkednem. Jelenleg matekot tanítok itthon. Minden rosszban van valami jó, ebben az, hogy van időm írni.
 
Kérdezett: Larsson Mária
 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME