Fotó: Somlyói F. István |
Tizennyolcadik kötetét jelenteti meg az idén tagegyesületünk, az Erdélyi Könyv Egylet (EKE). Mint ismeretes, egy tizenkét kötetből álló, Erdély kövei című sorozat után, 2003-tól kezdve az EKE évente megjelenő könyvei új sorozatot alkotnak, amelynek kifejező címe – Határtalan hazában – jelzi, hogy a kötetek nemcsak Erdély, hanem a többi elcsatolt országrész, az anyaország és a nyugati világ magyarságának életébe, problémavilágába is igyekeznek betekintést nyújtani.
Műfaji újdonsága az új sorozat köteteinek, hogy mindegyikük egy-egy tematikus antológia: több szerző többféle területről, többféle szemszögből ír bennük ugyanarról a témáról. Érdekes módon ez nem azt hozza magával, hogy a könyv egyhangú vagy éppen unalmas lesz; – ellenkezőleg, a szerzők különböző illetősége, szemléletük sajátossága, a jelenségek különböző volta a sokfelé szóródott magyarság más-más „szálláshelyein” egyfajta érdekes tarkaságot eredményez, alkalmat kínál hasznos összehasonlításokra és fontos tanulságok levonására.
Az új sorozat első kötete a világ több otthonos és még több idegen táján folyamatosan keletkező magyar irodalmakról szól; a második a kommunizmus évtizedei alatt lerombolt magyar emlékműveket veszi számba; a harmadik írásai a magyar falu jelenkori sorsát vizsgálják és jövőjét próbálják előre látni; a negyedik a szórványosodás jelenségét mutatja be elméleti tanulmányokban és eleven riportokban; az ötödik szerzői a világ sokféle táján található magyar emlékhelyekre kalauzolják az olvasót. A most készülő hatodik, az EKE teljes könyvtermésében a tizennyolcadik kötet központi témája az identitás, az ember sokféle (társadalmi, nemi, vallási, nemzedéki, világnézeti stb.) önazonossága, különös tekintettel a nyelvi és nemzeti identitásra, ennek is mindenekelőtt a magyar változatára. És arra, hogy ez hogyan változhat, alakulhat, tűnhet el és maradhat meg a globalizáció körülményei közepette. Gondozói szerint a kötet még az ősz folytamán, valószínűleg novemberben kerül az előfizetők – az Erdélyi Könyv Egylet tagjai – asztalára.
Részletesebb információt az EKÉ-ről, eddig megjelent köteteiről és elérhetőségéről az érdeklődők a www.transsylvanska.org/ honlapon találnak.
Veress Zoltán