A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Recenzió

A huszadik századi magyar irodalom két remekművét jelentette meg nemrég nagyon jó svéd fordításban a stockholmi Sivart kiadó (http://www.sivart.se/).

 


Az egyik a század elején, még az első világháború előtt íródott, nagyjából egyidős A Pál utcai fiúk-kal, s ebből a viszonyításból már mindjárt gondolni lehet, hogy írója is ugyanaz:  Molnár Ferenc. A kis remekmű eredeti címe A kékszemű ,  és műfajilag a mesék csodálatos világába, annak is a karácsonyi mesék országába tartozik. A svéd kiadás nosztalgiát ébresztő bűbáját fokozza az, hogy illusztrációi egy régi magyar kiadásból  valók: Reich Károly rajzai, amelyek egyfajta ”tündéri realizmussal” adják vissza a hajdani Budapest hangulatát.

 


A másik remekmű egy másik korszak nagy írójának alkotása, egy olyan íróé, aki – mint annyian közülünk – emigrációba kényszerült a második világháború után, és itt teljesítette ki  már azelőtt is jelentékenynek mondható életművét. Az író: Márai Sándor. A mű a sokunk által ismert Füveskönyv: egy hosszú, megpróbáltatásokkal terhes, de felemelő élményeket sem nélkülöző életből leszűrt bölcsességek gazdag és az olvasót gazdagító tárháza.
Mindkét mű fordítása a Susanna és Ulf Fahlström szerzőpáros munkája, és el lehet mondani róla, amit csak a legjobb fordításokról lehet: hogy méltó az eredeti művekhez. A két könyvről pedig azt lehet – sőt kell – mondani, hogy nagyszerű ajándék lehet svéd barátaink számára, és az ajándékozó igazi missziót teljesíthet: hozzájárulhat a magyar irodalom, a magyar kultúra értékeinek jobb megismertetéséhez a svédek körében. – VZ

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME