A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Népi hangszerek és „tombolaözön” a göteborgi farsangon

„Itt a farsang, áll a bál, keringőzik a kanál.” - szűrődött ki a sokaknak ismerős gyermekdal február 24-én, szombaton kora délután a göteborgi Backa Cserkészházból. Nem véletlenül, hiszen a göteborgi és környékbeli magyar gyermekek készülődtek farsangi mulatságra a Tavaszi Szél Egyesület gyermekfoglalkozásainak rendszeresen helyet adó épületben. Bár a helyszín ugyanaz volt mint máskor, ezúttal igazi ünnepi hangulat fogadta a három órától érkező gyermekeket és szüleiket. A színes szerpentinekkel, lufikkal díszített tágas terem már előre jelezte, hogy bőven akad majd tér a mókázásra és vidámságra.

Így is lett. Az alaphangot ehhez pedig Gulyás László vándormuzsikus szórakoztató előadása adta meg. A vásári komédiás eredeti népi hangszerekkel megrakodva érkezett Göteborgba, egyenesen a messzi Kiskunfélegyházáról. Szülők és gyermekek, ki már ekkor is ünnepi öltözetben, ki pedig még „civilben”, egyaránt érdeklődve, sőt olykor szájtátva hallgatták a vándormuzsikus tréfás történeteit. Természetesen a hangszerek sem maradhattak némán, ha már ennyit utaztak, így megpendült a doromb és felbúgott a kecskeduda is. Megtanulhattuk, hogy bizony annak, aki dudás akar lenni, egészen a pokolig kell vándorolnia.

Erre azonban most senki sem vállalkozott, hiszen az előadást, némi szünet és a többek között a göteborgi magyar boltból érkezett finom falatok elfogyasztása után, jelmezes felvonulás követte. A vámpírhölgy, Miki Egér, a légyölő galóca, Pókember, kertészlegény és virága, a rendőrkapitány és megannyi más maskarás teremtmény sorban állva, izgatottan várták, hogy Gulyás László közreműködésével egyenként is bemutatkozhassanak az alkalmi pódiumként szolgáló székre állva. Közben a „szigorú” zsűri árgus szemekkel figyelt. Jobban mondva csak figyelt volna, ugyanis szorgos kezekkel írta az összes résztvevő által kiérdemelt, névre szóló okleveleket, amelyeket egy apró díj kíséretében mindenki azonnal kézhez is kapott.

A mulatság ekkor azonban még korántsem ért véget. Következett ugyanis a tombolahúzás, amelyet ki több, ki kevesebb szelvénnyel, ám annál nagyobb szerencsében bízva várt. Tombola nélkül végül senki nem maradt, köszönhetően Bánhegyi apukának, aki egy parádés licitálás végén negyven megmaradt szelvényt vásárolt meg és osztott szét a jelenlevő gyermekek között. Érthető hát, hogy közel egy óráig tartott, mire minden ajándék gazdára talált. Ki mesekönyvvel, ki társasjátékkal, ki pedig egy óriási tollal vagy radírral gazdagodott.

Még maguk a szervezők is részesültek némi jutalomban, ugyanis az ehető „fődíjak”, azaz egy-egy díszes málna- és csokoládétorta nyertesei helyben fogyasztásra ajánlották fel jutalmukat. Az ízletes szeletek gyorsan fogytak, ahogyan az idő is. Este hét óra körül, némi „ráadás” kötélhúzás után elégedett, mosolygós arcok távoztak a Backa Cserkészházból.

 

Dobos Tamás

 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME