Ötvennyolc országból érkeztek vendégek, s mintegy huszonötezren vettek részt a II. Magyar Világtalálkozó nyolcnapos rendezvénysorozatán, amelyet Budapesten és hat másik városban (Szeged, Balatonlelle, Fonyód, Nyírbátor, Máriapócs, Örkény) rendeztek július 1. és 8. között a „határtalan összefogás” szellemében. A rendezvénysorozat a kapcsolatteremtés és együttműködés lehetőségét kínálta a civilszerveződések és az érdeklődők számára, s Magyarország népszerűsítését és kapcsolatainak építését szorgalmazta szerte a nagyvilágban, zömmel a magyar-magyar kapcsolatok révén. Valamennyi helyszínen és eseményen szó esett arról, hogy Magyarország számít a határon túl élő magyarságra, a civilszervezetekre, és országunk iránt szimpátiát érző nem magyar állampolgárokra is.
Világfalu. Díszruha bemutató.
A Világtalálkozó programsorozata Balatonlellén, a tavalyi találkozó emlékére felállított Megmaradásunkért jelképműnél tartott megemlékezéssel, valamint a Gyermekáldozatokért és Gyermeki Jogokért emlékmű koszorúzásával kezdődött. Ezt követően Budapesten folytatódtak a programok: az I. kerületi Szilágyi Dezső téri református templomban tartották a nyitó Istentiszteletet.
Ugyanezen a napon a budapesti Uránia Nemzeti Filmszínházban kezdetét vette a Hazatértünk – Külhoni Magyar Filmszemle, ugyanitt másnap a Talpra magyar, hí a haza című Nemzeti Kulturális Gálaest népszerű fellépőinek műsorára telt meg zsúfolásig a színházterem. Julius 3-án került sor a hivatalos ünnepélyes megnyitóra, amelyen átadták A Világ Magyarságáért és a Tiszteletbeli Magyar elismeréseket, ezt követően pedig Mit tehetünk Magyarországért? címmel rendeztek konferenciát.
Hét közben Szegeden művészeti találkozó, Máriapócson Vallások párbeszéde kerekasztal beszélgetés, Nyírbátorban Nemzetek Találkozójának Estje, Budapesten ’56-os Dialógus Fórum, tudományos előadássorozat, Világklub-vezetők találkozója, Népfőiskolai Collegium gyűlés, egyházi tanácskozás, székelyföldi vacsoraest, Fonyódligeten mintegy 400 fő részvételével a nevelőszülők találkozója zajlott, Balatonlellén pedig a Civilszervezetek Nemzetközi Konferenciájára került sor, dr. Surján László, az Európa Parlament alelnöke részvételével.
Megnyitó ünnepség. A történelmi zászlók bevonulása.
A rendezvénysorozat július 7-én és 8-án, a SYMA Rendezvényközpontban felépített Világfaluban ért véget, ahol minden korosztálynak reggeltől estig kínáltak gazdag programokat a legkülönfélébb témakörökben, s megrendezték a Magyar Világbált. A részvevők a kárpátaljai rászorult gyermekek részére gyűjtöttek, a Vöröskeresztesek önkéntes véradást szerveztek. Zelei József kerékpáros békenagykövet a rendezvény békeüzenetét és jövő évi meghívóját viszi a tengerentúlra, Ausztráliába. A Magyar Kultúra Lovagrend fafaragó művészei elkészítették az Összefogás Kapuját, amelyet majd az Aranyosapátiban található Emlékparkban állítanak fel.
A nagyszabású rendezvénysorozat jó hangulatban, a nagy hőség ellenére rendben, fegyelmezetten zajlott le. Köszönhető ez a szervezőbizottságban helyet kapott 52 Panoráma Világklub képviselőinek, a 12 társrendező szervezetnek, intézménynek és a mintegy harminc együttműködő partner közreműködésének, valamint az Uránia Nemzeti Filmszínház, a SYMA Rendezvényközpont és a budapesti és vidéki eseményeknek helyet adó önkormányzatok, intézmények vezetőinek és munkatársainak, a nagyszámú médiaérdeklődésnek. A szervező csoportok munkáját dr. Tanka László, a Világtalálkozó Irodát Nagy Tímea irányította. A Szervezőbizottság köszönetét fejezi ki valamennyiük munkájáért.
A vasárnapi nyitó- majd egy hét múlva a záró istentiszteleten, a Szilágyi Dezső téri református templomban az egyházi vezetők áldást adtak a Kárpát-medencében élő és a nagyvilágban szétszóratott magyarságra, melynek jövője – mint hangsúlyozták - csak összefogással képzelhető el, határon innen és határon túl. Ezt a célt kívánta szolgálni a II. Magyar Világtalálkozó nyolcnapos rendezvénysorozata is, amely 2013-ban ismét megrendezésre kerül május 19-26. között Budapesten és több vidéki városban.
www.vilagtalalkozo.hu