A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

A diplomata életmód

Szentiványi Gábor előadása

 

Április 22-én újabb előadást rendezett a MÚOSZ Életmód Szakosztálya. Ez alkalommal Szentiványi Gábor, több éven át Magyarország Külügyminisztériumának szóvivője, majd hágai, londoni, és legutóbb stockholmi meghatalmazott nagykövete tartott széleskörű tájékoztatást a diplomáciában eltöltött évtizedeiről.

A termet teljesen megtöltő érdeklődők előtt dr. Szalontai Éva aranytollas újságíró, a szakosztály vezetője, felvezetőjében röviden ecsetelte a tájékoztató célját és jelentőségét a szakosztály életében. Majd felkérte Csaba Beatrix újságíró kollégát, aki egy nappal a tájékoztató előtt rádióriportot készített a nagykövet úrral, mutassa be a hallgatóságnak az előadót.

Előadásában Szentiványi Gábor nagykövet úr részletesen beszélt a külügyben eltöltött időszak kezdetéről, a szóvivői szerepkörhöz tartozó feladatokról, majd rátért beszéde gerincét alkotó nagyköveti szerepének bemutatására, különböző állomáshelyein. Színesen ábrázolta a nagykövetségek belső felépítését, a feladatok eloszlását, tisztségeket. Számos, a fehér vászonra vetített képpel, vizuálisan is belátást biztosított a nagykövet és munkatársainak mindennapi életébe, rámutatva egyúttal a Magyarországot külföldön képviselő, érdekeiért kiálló diplomata rendkívüli szerepére. A kapcsolatteremtés és ezek ápolása fontos szerepet kapott tevékenységében, ugyanúgy, mint az államfőkkel, királyokkal való protokolláris bemutatkozások, meghívások, látogatások stb.

Részletesebben kitért stockholmi nagykövetsége idejére, ahol a fenti feladatok mellett időt szakított a svédországi magyar közösségekkel való kapcsolatainak ápolására. Ezen a téren Szentiványi Gábor nagykövet úr minőségi változást hozott a nagykövetség és a svédországi magyarság kapcsolatában, kitárta a nagykövetség kapuit valamennyi magyar szervezet, társaság, klub előtt, segítve munkájukat, helyiséget biztosított összejöveteleik megtartására. Megszervezte a Magyar Lábnyomok nevű programot, amelyek során népszerűsítést nyertek olyan svédországi magyarok, akik építészi, kutatói, feltalálói, orvosi, de nem utolsó sorban művészi maradandó alkotásaik révén beírták nevüket Svédország kultúrtörténetébe. Népszerűsítésük a magyar médiában igen fontos jelentőséggel bír, hiszen alkotásaik a magyar egyetemes kultúra, tudomány szerves részét képezik. Mindig pozitívan állt a javaslatokhoz, de soha nem próbált befolyással élni, a magyar egyesületek ma is tisztelettel és hálával gondolnak rá, mint minden svédországi magyar nagykövetére.

Beszédében több vidám epizód is színesítette az előadás tartalmát, olyan történetek, villanások a nagyköveti életből, amelyek emlékezetessé tették e karrier történetét, egyúttal kiemelten betekintésül szolgáltak a svéd társadalmi életbe.

Beszéde során kibontakozott a nagyköveti, a diplomatai életmód felelősségteljes volta, hogy mit jelent az országot minden percben, a legmagasabb szinten képviselni.

Az előadást megtisztelte jelenlétével Tóth Károly, a MÚOSZ elnöke is. A rangos előadás hangulatát emelte Békés Attila arany tollas újságíró, mandolin művész fellépése. A Guinness történetében is egyedülálló teljesítménnyel rendelkező mandolin művész-újságíró (35 órát játszott mandolinján megállás nélkül) műsorában egy csokor örökzöld slágert adott elő magas művészi színvonalon. Az előadott dalok színes nemzetközi skálája, zenei képpel illusztrálta a változatos, több nemzet területén tevékenykedő diplomataélet színes hangulatát, azt az életmódot, amelynek Szentiványi Gábor nagykövet évtizedeken keresztül részesévé vált.

 

Moritz László

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME