A májusi közgyűlés után végre ismét találkozhattunk – a Svédországi Magyarok Országos Szövetsége október első hétvégéjén tartotta őszi közgyűlését Hälleberga Tábortanyán. A gyűlés ezúttal egy kicsit más sorrendben zajlott, mint eddig, hiszen számos új szereplőt köszönthettünk a svédországi magyar közösségi életben.
Köszöntő
Bihari Szabolcs elnök köszöntötte a stockholmi Magyar Nagykövetség nagykövet asszonyát, Dr. Müller Adrient és Dr.Kaszás Veronika konzulhelyettest; a Svédországi Magyar Protestáns Gyülekezetek világi elnökét, Dr. Juhász Editet; a Svédországi Magyar Protestáns Gyülekezetek új lelkészét, Lörincz Attilát és kedves feleségét, Szövetségünk vezetőségét és
a közgyűlésen résztvevő egyesületi küldötteket, valamint a KCSP ösztöndíjasainkat.
Bemutatkoztak az ösztöndíjasok
A Nemzetpolitikai Államtitkárság kezdeményezéseként valósul meg a Kőrösi Csoma Sándor Program (KCSP), melynek célja a diaszpóra magyarságának megszólítása, valamint a diaszpóra közösségi és kulturális életének megszervezése, magyar nyelvismeret fejlesztése és szinten tartása a kiérkező ösztöndíjasok segítségével. Svédországba idén 3 ösztöndíjas érkezett. [Az idei ösztöndíjasok bemutatkozása lapunk Interjú rovatában kapott helyet. – A szerk.]
Bemutatkozott az új lelkész
Lőrincz Attila személyében új lelkészt köszönthettünk köreinkben. A református lelkipásztor Erdélyben, a Mezőség szélén, Szamosújváron születt. Komoly szakmai tapasztalattal rendelkezik, számos közösségépítő programban vett részt, és bár nem a diaszpórában, de kisebbségben élő magyarokat segített a többségében románok lakta Besztercén. Kitűzőtt célja, hogy egy nagyon erős és összetartó templomi közösséget hozzon össze Isten Igéjére figyelve, így elősegítve nemcsak a távolban élő, egy pilléren álló magyarságunk megmaradását, hanem a hitben való megmaradást is. Az idén, a pandémia után újra zavartalanul zajlottak a kiemelt programok. A szervezők bemutatták az elért sikereket.
László Patrícia beszélt a iHuset nevet viselő, sok éves múltra visszatekintő rendezvényről:
„A 2022-es iHuset-et áprilisban nyitottuk Zsombori Erzsébet selyemfestő kiállításával. A kiállítást Göteborg központjában rendeztük és a Tavasz címet hordozta. A művésznő Jordáky Bélával beszélgetett a pályafutásáról és a selyemre festés technikájáról, majd a tavasz témához jól illő zeneművek csendültek fel Hencz Helga és Britta Linémark hegedűduója alatt.
A második programunkat közösen rendeztük a Sällskap för ungersk litteratur nevű egyesülettel. Bartókra emlékeztünk Bartók Béla a Harmadik Birodalom ellen című regény (Kjell Espmark) magyar fordításának megjelenése alkalmából. Az előadás alatt nyolc nyelven hangoztak el részletek a könyvből, két hegedűművész játszotta Bartók zenéjét és egy svéd női kórus magyarul énekelt a zeneművész darabjaiból.
Az őszi félévben a Planeta fesztivál keretében rendeztünk egy hagyományos szüreti mulatságot, amin a Veszprém-Bakony tánccsoport tíz táncosa lépett fel nagy sikerrel és a Zagyva Banda négy tagja húzta a zenét. A mulatság előtt néptánctanítás folyt, amin szép számmal vettek részt svéd és más nemzetiségű táncot szeretők. Pörköltet és lángost szolgáltunk fel a körülbelül 140 résztvevőnek és nagy sikernek örvendett az egész rendezvény.
A Stockholmi Magyar Nagykövetségről kölcsönzött Immersion című fotókiállítással résztvettünk az idei Kulturnattan, a városi nagykönyvtár elé voltak kiállítva a képek és lesz egy önálló fotókiállításunk is a könyvtár nagytermében december 9. és január 8. között. E második kiállításon 45 díjnyertes fotót mutatunk be a nagyközönségnek.
A magyar filmhetet is megrendezzük, ezúttal két film szerepel a programon, a Toxikoma és a Nagykarácsony. A vetítésre november végén és december elején kerül sor.”
Urbán Éva beszámolt a SOMIT 2022-es sikereiről:
„A 2022-es évet az újraéledés jellemezi. Idén négy állandó tábort, egy családos tábort és egy IFI tábort szerveztünk. 79 fizető tagot jegyzünk erre az évre, ami az elmúlt évhez képest növekedést jelent. Örömmel jelenthetem, hogy rendezvényeink újra teltházasak, kifogástalan hangulatúak. A SOMIT táborai többgenerációs táborokká nőtték ki magukat, kicsiktől a nagyokig mindenki jól érzi magát és megtalálja a neki szóló programlehetőséget. Igyekeztünk tematikus táborokkal felkelteni az érdeklődést: farsangi, őszi hagyományőrző, családos tábor stb. és ezzel az innovatív hozzáállású programszervezést szorgalmazzuk. Összesen 323 táborozót mozgattunk meg, ebből 209 felnőttet és 114 gyereket. Reményekkel telve tekintünk a jövőbe, nevelve az új generációt. 2023 januárban vezetőségi gyűlést tervezünk. Tervezünk továbbá négy hagyományos, egy családos és egy IFI tábort is a következő évre. További céljaink között szerepel a szélesebb célközönség elérése, tagbővítés, valamint változatos, gazdag programok szervezése (csapatépítő játékok, hagyományőrzés, kézművesség).”
Tompa Anna a Kékvirág anyanyelvi táborról tartott egy hangulatos bemutatót:
„Idén volt a 25. táborunk. Két év sajnos kimaradt a pandémia miatt, de öröm volt látni a megannyi élénk, érdeklődő arcot az idén. A tábor témájául a nagyoknak A Pál utcai fiúkat, a kicsiknek a Lúdas Matyit választottuk a gyerekek nagy örömére. A szabadidős programok, a csapaterősítő játékok, a nyelvi játékok, a hétpróba mind-mind a gyerekek magyar nyelvi gyarapítása, magyarságtudatuk erősítése, az összetartozás fontosságának szerepe, valamint a hétféle intelligencia erősítésének fejlesztésére irányul. Idén 42 résztvevőnk volt (sok 10 éves és 10 év alatti, tehát új táborozó generáció van kialakulóban). A tábort 22 felnőtt segítette a Felvidékről, az Anyaországból, Erdélyből és Svédországból. Ami az anyagiakat illeti: egy részét a befizetett tábordíjak tették ki, de a SMOSZ is segített például azzal, hogy kedvezményesen jutottunk a tábor megszervezéséhez szükséges helyiséghez, valamint a Nemzetpolitikai Államtitkárság is támogatta az anyanyelvi tábort.”
Antal József, a Híradó főszerkesztője sajnos személyes okokból kifolyólag nem tudott részt venni a közgyűlésen, üzenetét Berecki Emőke olvasta fel. 2022-ben eddig három Híradó jelent meg – kettő darab 28 oldalas és egy darab 32 oldalas szám. A SMOSZ lapjaként az újság legfőbb célja továbbra is az, hogy az olvasók kölcsönösen értesülhessenek az egyesületi életről régiók szerint, lehetőséget biztosít az egyesületek bemutatkozására, az olvasókat megszólító, érintő és érdeklő híreket, hirdetéseket közöl, mint például az augusztusban megvalósult Kékvirág Anyanyelvi Tábor. A főszerkesztő hangsúlyozta: a Híradó csapatmunka és megköszönte a kollegák munkáját.
A Híradó Baráti Köre részéről Bitay Zsolt szólalt fel. Emlékeztette a közgyűlést, az egyesület azzal a nem titkolt szándékkal alakult, hogy a Híradó újság anyagi támogatását szervezett formában bárki megtehesse. Szeretnék, ha ennek az egyesületnek minél több tagja lenne. Váncsa András az egyesületek tagjainak postacímeit továbbra is a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címre várja.
A Magyar Házak beszámolói
Hälleberga Tábortanya: A magyar államtól elnyert pályázatból ismét nagy méretű javításokon esett át a tábortanya. Javításra került a szürke ház teteje, megtörtént a főépület burkolatának cseréje és mindkét ház külső festésére is sor került. Egy új terasz is kiépítésre került a tálalóból a futballpálya irányába, így most a tálalóból kilépve egy hangulatos teraszon ülve élvezhetjük a kellemes hangulatot. Elkészült a szauna és új padló került a recepcióba valamint az étkezőbe is.
Magyar Ház Házkezelőség: Felújítási munkálatok folynak a Magyar Házban. A Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága által kiírt pályázatán elnyert pénzből megújult az emeleti fürdőszoba és tervben van a konyha teljes korszerűsítése is. Az előző évek pályázataiból (kiemelt pályázatok és a házkezelőség pályázatai egyaránt) megtörtént a nyílászáró csere, a tetőcsere, a ház technikai korszerűsítése, az alagsori fürdőszoba felújítása, de a munkálatok tovább folynak. Köszönet és hála a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának, akinek a javaslatára a felső fürdőszobára is kaptunk a kiemelt pályázatok keretén belül 10.000.000 forintot. 2022 év elején a kivitelezés befejeződött. Apró-cseprő munkálatok voltak még hátra, például a mosógép és a szárítógép beszerelése, 2022 nyarán ez is megtörtént. Ez a pályázat elszámolás alatt van. A Nemzeti Újrakezdés Program keretén belül is támogatásban részesültünk, a támogatás célja a Stockholmi Magyar Ház működése és eszközbeszerzése.
Elnöki beszámoló
„A májusban megtartott közgyűlésünk – mint legfelsőbb döntéshozó szervünk – döntött Szövetségünk költségvetési tervéről, és határozott az előttünk álló kiemelt feladatokról. A mindenkori rutinfeladatok mellett több kiemelt teendőnk is volt, amelyek közül felsorolnám a sikeresen megvalósultakat.
1.) Taglétszám és a tagság konszolidálása: (…) A való élet igazolta, hogy az emberek igénylik a személyes találkozásokat. A központi rendezvényeink közül a táboraink, a SOMIT táborok, a Családosok tábora, az Anyanyelvi tábor teltházas részvételekkel lett megtartva. A helyi rendezvények közzül a gyerekprogramok voltak a legnépszerübbek.
Az egyéb rendezvényeken való részvétel változó volt, még nem sikerült elérnünk a járvány előtti szintet. Összeségében megállapítható, hogy tagságunk létszáma növekvő tendenciát mutat, de keményen kell dolgoznunk, hogy kitűzött célunkat elérjük.
2.) A pénzügyi helyzetünk: Gazdasági helyzetünkre mindig nagy hangsúlyt fektetünk, hisz ez biztosítja a működésünkhöz az anyagi keretet. Gazdálkodásunk az elmúlt félévben is eltért a szokásostól. Bevételi oldalon megkaptuk a MUFC-tól a szokásos éves támogatást, melynek mértéke meghaladta a 2021-es évi támogatás szintjét. Sikeresen
pályáztunk a Nemzetpolitikai Államtikárságnál, megkaptuk az igényelt összeget, amelyet hálásan köszönünk! Bevételünk harmadik tétele a tagszervezeteink éves tagdíja. Összességében bevételeink fedezik a kiadásainkat. A beérkezö kérelmek alapján támogattuk az egyesületeket, a hétvégi iskolákat és a gyermekfoglalkozásokat.
3.) Anyanyelvi oktatás, gyermek és ifjúsági programok: A korlátozások feloldása után ismét a régi, megszokott rendszerben működnek ezek a típusú programok, az érintett egyesületek munkáját az idén ismét segíteni fogják a KCSP-s ösztöndíjasaink. Malmőben, Lundban, Ljungbyben, Jönköpingben, Halmstadban, Stockholmban, Göteborgborgban, Uppsalában és késöbb Västeråsban rendszeres foglalkozások zajlanak. Több éves kihagyás útán Helsingborgban is újaindították a gyerekfoglalkozásokat, reméljük sikeresen fogják folytatni.
4.) Szövetségünk ingatlanjai: Örömmel jelentem, hogy a korlátozások megszűntével lassan kezd visszatérni az élet az ingatlanjainkba, hiszen egyre több egyesületünk veszi igénybe a házakat.
Tavaly is anyagi nehézségekkel küzdött mindkét ingatlanunk, rendkívüli támogatásra szorultak a központ részéről. Hála a Nemzetpolitikai Államtitkárság egyedi pályázatán megítélt támogatásnak, mindkét ingatlanon komoly felújítási munkálatokat sikerült elvégezni. Köszönet a Vass Attila által vezetett gondnokság munkájának és külön köszönet Hartmann Barbara gondoknak!
A stockholmi Magyar Házban szintén a Nemzetpolitikai Államtitkárság anyagi támogatásának köszönhetöen folytatódhattak a felújítások. Köszönet a gondnokságnak, Manyasz Gabriella gondoknak, Feldőtő Sándornak, Budai Gábornak és a tavalytól Bereczky-Veress Biborka elnök asszony vezette Magyar Ház közösségének, akik nagyon sokban segítették a gondnokság munkáját.
5.) A Hiradó megjelenése zavartalanul működik. A tavaszi közgyűlésünk óta megjelent a júniusi szám és rövidesen az októberi számot is kézhez kapjátok, a korábbi tartalomjegyzékkel, véleményem szerint hasonló magas színvonalon. Köszönet az Antal József főszerkesztő vezette szerkesztőség és a Bitay Zsolt online szerkesztőség munkájának!
6.) A Kőrösi Csoma Sándor Ösztöndíjas Program: A 2013-ban indult és később nagyon sikeresnek bizonyult program 2020 tavaszáig tartott, amikor a járvány kitörése miatt hazarendelték az ösztöndíjasokat. A következő két kiírás elmaradt a járvány miatt. Az idén, nagy örömünkre, újraindult a KCSP program, igaz csökkentett formában. Ez azt jelentette, hogy a járvány előtti 7 ösztöndíjas helyett, csak 3-at kaptunk. De kaptunk, és ez a lényeg! Kidolgoztunk egy új struktúrát, az érintett egyesületek megszerkesztették az időbeosztásokat és a közös munka reményeink szerint akadálymentesen zajlik majd.
7.) A svédországi kapcsolataink: Működésünket illetően a legfontosabb svédországi kapcsolatunk az Ungdomsstyrelsen (MUFC). Úgy vélem, hogy kapcsolatunk az MUFC-szal mindkét fél számára a várakozásoknak megfelelően alakult.
8.) Magyar-magyar kapcsolat: a Stockholmi Magyar Nagykövetséggel való kapcsolatunk és együttműködésünk kitűnő. A többi nyugat-európai magyar szervezettel is jó a kapcsolatunk, a NyEOMSZSZ által szervezett programokban részt veszünk, mint például fiataljaink, akik az ifjúsági konferencián képviselték a svédországi magyarokat. Ezen a konferencián megalakult az EMIT, amelynek Berczky Veress Rebekát választották az egyik alelnökének. De beszéltünk a diaszpórában élő magyarságról Tusnádfürdőn a Tusványosi Szabad Egyetemen, és beszélni fogunk a Diaszpóra Tanács ülésén és a MÁÉRT ülésén is.
9.) A VEZETŐSÉG: Vezetőségi üléseink jó hangulatban telnek, és úgy érzem, mindenki tettre készen várja az újraindulást.”
Tervezett programok
Berecki Emőke ismertette a tervezett programokat: szeptemberben a Magyarság Házával közös szervezésben, a Tamási Áron emlékév kapcsán Kilyén Ilka és lánya, Ritziu Ilka Krisztina, Tündökletes világ című színházi előadását fogadtuk. Október 23-a alkalmából Budapestről érkezik majd Kökényessy Ági művésznő és Bardóczy Attila színművész, A mese eleje és vége című előadással. A Mikulás program szervezése is folyamatban van. Programtervek 2023-ra: a március 15-i műsorral kapcsolatban már folynak a tárgyalások, de a húsvéti programra Emőke várja az egyesületek javaslatait.
A Stockholmi Magyar Nagykövetség és a svédországi magyar szervezetek együttműködése
Dr. Müller Adrien, Magyarország stockholmi nagykövete és Dr. Kaszás Veronika kulturális attasé valamint konzulhelyettes az eddigi gyakorlattól eltérően a gyűlés teljes hossza alatt, egész hétvégén velünk volt, aminek kifejezetten örültünk, mert így alkalom adódott közvetlen, rövidebb-hosszabb tartalmas beszélgetésekre. A nagykövet asszony ismételten hangsúlyozta, a nagykövetség kiemelkedően fontos feladatának tekinti a svédországi magyar szervezetekkel való szoros együttműködést. Röviden ismertette a nagykövetség 2022-es kulturális programjait és a következő időszak kulturális terveit, amire minden svédországi magyart szeretettel várnak. Kérte az egyesületi vezetők segítségét abban, hogy saját településeiken javasoljanak helyszíneket a magyar kultúra svédeknek való bemutatására, hiszen a nagykövetség továbbra is partner szeretne lenni a fővárosban nagy sikerű programok utaztatásában. Ilyen lehetőség például a könyvkiállítás, melynek révén a magyar irodalmat kívánják népszerűsíteni Svédország-szerte helyi könyvtárakon keresztül. De hasonlóan kreatív és könnyen kivitelezhető ötlet, hatalmas vizuális sikerrel az utcai fénykép kiállítás. A fotók utaztatásában szívesen segít a nagykövetség.
A SMAPEK köszöntője
Dr. Juhász Edit sok szeretettel üdvözölte a jelenlevőket, majd Reményik Sándor soraival folytatta. Reményik meghagyta nekünk, ne hagyjuk a templomot és az iskolát, mert való igaz, hogy e két pilléren áll a megmaradásunk. Beszámolt továbbá arról, hogy sikeresen zajlanak, személyes jelenléttel, az istentiszteletek. Elmondta, a tångagärdei gyülekezeti otthon mindenki rendelkezésére áll, aki feltöltődésre vágyik, illetve azon gyülekezeteknek, amelyek szeretnének egy csendes hétvégét eltölteni ott. A járvány következtében megtanulták az online lehetőségek hatékonyabb kihasználását, a korábbinál gyakrabban tartottak gyűléseket, sőt, online Bibliaórára is lehetőség van. A keve.se honlapon továbbra is megtalálhatóak a jelentősebb események.
Végszó
Beszámolómból remélem kiderült, hogy egy sor komoly feladat megoldása vár ránk. Elsősorban az elvesztett tagok visszacsalogatása a feladatunk, mert megmaradásunk érdekében ez sorsdöntő. Szeretném kérni az országos és minden helyi vezetőséget, hogy adják értésére közösségeink tagjainak, olyan zavaros időket élünk, amiben bármi megtörténhet és ha a legrosszab is megtörténik, ami manapság sajnos nem lehetetlen, akkor csak a közösségi összefogásra számíthatunk!
Kitüntetések átadása
Nagyköveti kitüntetésben részesült Aaluan Gabriella, a SMOSZ gazdasági felelőse valamint Hartmann Barbara, a Tábortanya gondnoka, a svéd pályázatok felelőse. A kitüntetettek áldozatos munkája kétségbevonhatatlan, a svédországi magyarságért hozott erőfeszítésük példaértékű!
Tompa Anna: (részlet a laudációból) Szakmai karrierjét beltéri dekoratőrként kezdte Sepsiszentgyörgyön, majd Kézdivásárhelyen folytatta és hamarosan országos szintű elismerésben részesült. A szakmai sikerek mellett négy gyermeket nevelt. Annát mindenki aktivitásáról, kreativitásáról, tenni akarásáról és nem utolsó sorban kedvességéről ismeri. Hamar bekapcsolódott a svédországi magyarok országos szövetségének munkájába, ma már sokan az anyanyelvi táborokból ismerik. Mindezek elismeréseként és a svédországi magyarság körében az anyanyelv megőrzése és a fiatalok közösségbe szervezése terén végzett több mint 30 éves munkájáért Novák Katalin, Magyarország köztársasági elnöke Tompa Annának a Magyar Ezüst Érdemkereszt
kitüntetést adományozta.
Jordáky Béla (részlet a laudációból) Kolozsváron született és ott végezte a közgazdasági egyetemet, majd Sepsiszentgyörgyön kezdett el dolgozni.
Magyarságuk miatt, a családot érő megpróbáltatások elől feleségével és két lányával 1988
januárjában
Svédországba menekült. Göteborgban telepedtek le, ahol hamar bebizonyította, hogy kiváló
szakember, ugyanakkor fontos volt számára identitásának megőrzése, így hamar bekapcsolódott a göteborgi magyar kulturális élet szervezésébe. A svédországi magyar protestáns egyházi közösség egyházi tanácsának göteborgi felügyelője, a Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Kör alapító tagja, aki a svédországi magyar szervezetekben és magyar egyházi gyülekezetekben végzett több évtizedes közösségépítő munkájáért és így a magyarság identitásának és kultúrájának a megőrzéséért állami kitűntetésben részesült. Jordáky Bélának Novák Katalin köztársasági elnök asszony a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetését adományozta.