Egyszer volt, hol nem volt, február második hétvégéjén egy újabb Téli SOMIT tábor volt. Akadt ott hely bőven kicsinek és nagynak, mókának és kacajnak. A szokásos téli szünet után újra összegyűlt a csapat, megkezdve ezzel a 2023-as év táborainak sorát. A SOMIT téli táborok egyik sajátossága, hogy rendszerint farsang körüli időpontban kerülnek megrendezésre, így elengedhetetlen programpontjává vált az álarcosbál. Ebből kifolyólag a legtöbben már jóval a tábor előtt lázasan készültek az eseményre.
Péntek este, a szobák elfoglalása, majd a vacsora és a tábornyitó után nem sokkal később a táborlakók egy része a konyhában gyűlt össze, hogy együttes erővel készítse elő a szombatra tervezett ebédet és vacsorát. Annak ellenére, hogy a konyha nem a tábortanya központi bulihelye, valahogy mégis mindig ott alakulnak a legjobb spontán beszélgetések. Most sem volt ez másként. A táborozók egy része a munkafelületet körbeállva, szorgos kézzel töltötte a paprikákat, még mások a reggelihez valókat készítették elő. Voltak, akik a különféle témájú érdekes történeteikkel színesítették az estét, vagyis éjszakát, hiszen már az éjszakai műszakba nyúlt át a munka. A legszebb talán mégis az volt ebben, hogy mindenki önszántából dolgozott és tett-vett a közösség érdekében.
Szombaton a reggelit követően maszkot készítettek kicsik és nagyok. Ezt felváltotta egy zenés, játékos és táncos program, amely egészen ebédig tartott. Egyaránt nagy sikerű volt úgy a székfoglalós játék, mint a botadogatós, még a magyar néptáncoktatás is igencsak megizzasztotta a résztvevőket.
A finom és kiadós ebéd után sok esetben jólesik a friss levegőn tett séta. Így, egy rövid pihenő után a programszervezők gondoskodtak róla, hogy erre is lehetőségük legyen azoknak, kik igényt tartottak rá. Csapatokba rendeződve kvíztúrára mentek a táborlakók a közeli erdőbe, amelyen a magyar kultúrával, irodalommal és egyéb érdekességekkel kapcsolatos kérdésekre kellett megtippelniük a helyes válaszokat.
A séta utáni kiértékelőt követően újfent közös erővel díszítettük ki a bulitermet, ahol nem sokkal később összegyűltek a farsangi vetélkedő résztvevői.
Úgy a gyermekek, mint a felnőttek körében is voltak nagyon kreatív ötletek a jelmezek kivitelezésében. Felvonult többek között Anna (a Frozen című mesefilmből), Hamupipőke, a
Jótündér, Joda, Mini (az egér),
a seriff, a varázsló, a bérgyilkos, a flamenco táncos és a földönkívüli űrlény is. Továbbá megmutatta magát a nagyérdeműnek a múmia, a sebész, a rendőr, a hippi lány, a vasmacskák, a Tankcsapda rajongók és nem utolsó sorban megjelent még a Télanyó is egy igencsak vaskos puttonnyal a hátán. Miután helyet foglalt a konferenciaterem közepén és kigöngyölítette a gondosan felhajtogatott papírtekercsét, elkezdte kiosztogatni a táborlakók névre szóló ajándékait. A papírtekercsen ugyanis nem állt más, mint a táborlakók nevei. Mint utólag kiderült, a „lista” segítségül szolgált a Télanyónak, nehogy kifelejtsen valakit a táborozók közül. Miután elhangoztak az első nevek, a teremben szinte varázsütésre csend lett. Elsősorban a meglepődöttségtől, hogy tényleg „itt és most mindenki ajándékot fog kapni”, másodsorban pedig valószínű azért, mert mindenki kíváncsian várta, mikor hangzik el a neve.
A Télapó/Télanyó valójában talán akkor a legeredetibb, ha mindenkit igazán meg tud lepni. Ez most valóban sikerült, hiszen egyaránt szótlanok maradtak a gyerekek és a felnőttek is.
Mivel a SOMIT közel 30 éves történetében erre még nem volt példa, így nem tudtam megállni, hogy ne szólaltassam meg magát a Télanyót.
– Hogyan jött az ötlet, hogy Télanyónak öltözz?
– Szívesen emlékszem vissza a gyermekkoromra, mert Édesanyám kivétel nélkül minden évben gondoskodott arról, hogy jöjjön a Télapó. Az érzés: a titok. És ha Télapó, akkor ajándék. Ha ajándék, akkor mindenkinek, mert ez így teljes.
– Mióta és hogyan készültél erre az eseményre?
– Körülbelül 3 éve készülök rá tudatosan. Gondosan gyűjtöttem a dobozokat, amelyekbe a kis ajándékok kerültek. Ha már farsang, akkor legyen egy kis „csavar” is. 😊 pl. niveás dobozba gyertyát tettem és hasonlók.
– Akadt-e segítséged?
– A vége felé már a bátyámat is befogtam.
– Már csak maga a csomagolás és az ajándékok egyenkénti felcímkézése is komoly logisztikát igényelhetett. Meddig tartott, amíg minden ajándékot végleges állapotába hoztál?
– Körülbelül 7 órát vett igénybe, amíg minden ajándék a Télanyó zsákjába került. Minden kis ajándék mögött egy gondolat van, egy mosoly és szeretet. A feltétel nélküli szeretet.
Télanyó ezen tette és az utolsó kérdésemre adott válasza nem csak elérzékenyítő, de egyben nagyon elgondolkodtató is. Azon túl, hogy hűen tükrözi a SOMIT közösségének egyik eszméjét, sok és nagy igazságot rejt magában.
A Télanyó meglepetésén kívül minden jelmezbe öltözött gyermek külön ajándékban részesült, illetve a legjobb felnőtt jelmezek is díjazásra kerültek 4 külön kategóriában.
A pénteki közös főzés, valamint a szombati jelmezverseny után mindkét éjszaka hajnalig tartó bulival egybekötött karaokéval zárult. A szombat estét a táborlakók kérésére még egy spontán magyar néptáncház is érdekesebbé tette.
A SOMIT vezetősége ezúton is köszönetet szeretne mondani a két ösztöndíjasnak, Székely Boglárkának és Balogh Dávid Attilának, hogy alázatos munkájukkal segítették a tábor lebonyolítását.
Végül, de nem utolsó sorban, külön köszönet jár Mezei Elvirának, a SOMIT 2023-as Télanyójának, a felejthetetlen farsangi műsorhoz való egyéni hozzájárulásáért.
Találkozunk újra a SOMIT tavaszi táborában!