2023. március 25-én, szombaton a Hälleberga Tábortanyán zajlott le a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének (SMOSZ) éves közgyűlése, melyet a svédországi magyar egyesületek képviselői és a SMOSZ tisztségviselői mellett dr. Müller Adrien, Magyarország stockholmi nagykövete és családja is megtisztelt a jelenlétével.
Egy pillanatkép a közgyűlésről
Jelen sorok írójának utoljára a 2020-as stockholmi közgyűlésen volt alkalma találkozni a svédországi magyarok, a SMOSZ közösségével, így külön öröm volt, hogy viszontláthattam a régi barátokat, ismerősöket. Hogy az idén nem a Stockholmi Magyar Házban találkozott a közösség, annak egészen prózai okai voltak: a költségoptimalizálás. Bihari Szabolcs elnök úr elmondta, hogy a 2022-es stockholmi közgyűlés utazási- és szállásköltségei nagyon megterhelték a SMOSZ költségvetését, az időközben megnövekedett energiaköltségek kigazdálkodásának egyik elemeként határoztak úgy, hogy idén inkább a Hälleberga Tábortanyán tartják meg az évi közgyűlést. A Tábortanya tíz éve került a SMOSZ tulajdonába, azóta jelent egy kis darab magyar földet a svédországi magyarság számára.
Nagyköveti látogatás
A közgyűlés egyik legfontosabb bejelentése volt Bihari Szabolcs részéről a takarékosság meghirdetése, a háború, a kiszámíthatatlanul növekvő energiaárak, az idén nagy valószínűséggel elmaradó magyarországi pályázati támogatások intenek elsősorban erre. Az elnök úr azt is kiemelte, hogy az egyesületi támogatások (azon belül: a gyerekfoglalkozások, a vendégelőadások), a Híradó folyóirat működésének biztosítása továbbra is garantált lesz.
A közgyűlés következő jelentős napirendi pontját az egyesületi beszámolók adták, ahol minden jelenlévő egyesület megismerhette az ország különböző részein működő közösségek aktuális helyzetét. Mivel a Híradóban rendszeresen jelennek meg egyesületi beszámolók, ennek a napirendi pontnak a részletes ismertetésétől eltekintenék.
Az egyesület két ingatlanának fejlesztései kiemelten közérdekű információk, a következők hangzottak el a házkezelőségektől:
Feldőtő Sándor (a Stockholmi Magyar Ház Házkezelősége, Stockholm)
Sándor jelezte, hogy mivel ő már Magyarországon él, onnan érdemben nem tud jelen lenni a Magyar Ház életében, jelenleg Manyasz Gabriella intézi egy személyben a ház ügyeit, de egy embernek rengeteg ez a munka, így egy másik segítőre is szükség lenne. A Nemzetpolitikai Államtitkárság anyagi támogatásának köszönhetően tavaly és az idén a Ház két fürdőszobájának a felújítása volt napirenden – mind az alsó, mind a felső szinten elkészültek a felújítási munkák. Várhatóan április közepére fejeződik be a konyha renoválása, már csak a díszítőelemek és a lámpák felszerelése, a padló felcsiszolása van hátra.
Vass Attila a Hälleberga Tábortanyáról adott helyzetjelentést. Hällebergán a legnagyobb problémát a megnövekedett áramköltségek jelentik. Az elsődleges cél a Tábortanya energiafelhasználásának csökkentése: ennek első lépéseként interneten keresztül vezérelhető rendszert építettek ki a fűtés-hűtés szabályozására – ez várhatóan 15-20%-os csökkenést fog eredményezni. A tervek között szerepel nap- vagy szélerőmű kiépítése.
Vass Attila a nagyköveti dicséret átvételekor
Az elnöki beszámoló elején Bihari Szabolcs köszöntötte a Szövetség vezetőségét, az egyesületek képviselőit, dr. Müller Adrien nagykövet asszonyt és családját, s a Kőrösi Csoma Sándor Program (KCSP) ösztöndíjasait.
Taglétszám és a tagság konszolidálása. A SMOSZ taglétszáma a járvány ideje alatt a korábbi taglétszám 2/3-ára csökkent, így az egyik legfontosabb feladat továbbra is az elveszett tagság visszaszerzése, új tagok toborzása. Összességében megállapítható, hogy az újraindulás óta a tagság létszáma növekvő tendenciát mutat (például: telt házas SOMIT táborok és családos táborok; szintén telt házas Kékvirág Anyanyelvi Tábor), de keményen kell dolgozni, hogy a fent említett célokat elérhessük. A legsikeresebbek és legnépszerűbbek a gyermekfoglalkozások voltak, de lassan beindultak a felnőtt programok is.
Aluuan Gabriella az Érdemkereszttel
A pénzügyi helyzet. Bevételi oldalon megkaptuk a MUFC-tól a szokásos éves támogatást, melynek mértéke meghaladta a 2021-es év támogatási szintjét. 2021 júniusától Hartmann Barbara vezeti a MUFC pályázatot előkészítő csoportot. A 2023-as évre szóló pályázatot sikerült időre elkészíteni és beadni. Sikeresen pályáztunk a Nemzetpolitikai Államtitkárságnál, megkaptuk az igényelt összeget, amelyet hálásan köszönünk! Bevételünk harmadik tétele a tagszervezeteink éves tagdíja. A beérkező kérelmek alapján támogattuk az egyesületeket, a hétvégi iskolákat és a gyermekfoglalkozásokat. Fizettük a tevékenységünk és működésünk költségeit, komoly összeggel támogattuk a két ingatlanunkat, elsősorban a megemelkedett rezsiköltségek miatt. Jelentem, hogy összességében költségvetésünket sikerült tavaly is egyensúlyban tartani. Ahogy korábban már elhangzott, sajnos az idei költségvetési kilátásaink borúlátóak. A drasztikusan megemelkedett energiaárak, a magas infláció komoly többletkiadással fognak járni és a bevételeink is komolyan csökkeni fognak. Szeretném felhívni az egyesületek figyelmét, hogy vezetőségi döntés alapján csak azon egyesületek támogatási kérelmét tudjuk figyelembe venni, akik az alapszabályban előírt dátumig, azaz május 31-ig befizetik a SMOSZ tagsági díjakat. A támogatási kérelmek benyújtási határideje: október 31.
Továbbra is kiemelt fontosságú az anyanyelvi oktatás, a gyermek- és ifjúsági programok támogatása. Ezek a programjaink a járványügyi korlátozások feloldása után ismét a régi, megszokott rendszerben működnek, munkájukat az idén ismét segítik a KCSP-s ösztöndíjasaink.
Híradó. Szólnom kell szövetségünk negyedévenként megjelenő lapjáról, a Híradóról és annak online változatáról. A Híradó megjelenése zavartalanul működött és működik. Tavaly megjelent mind a négy tervezett számunk, a korábbi években megszokott rovatokkal, véleményem szerint hasonló magas színvonalon. Köszönet az Antal József főszerkesztő vezette szerkesztőség és a Bitay Zsolt online szerkesztőség odaadó munkájáért, melynek köszönhetően a Híradó sikeresen, szinte sérülésmentesen vészelte át az elmúlt nehéz időszakot. Munkájukhoz további sikereket kívánok!
Kőrösi Csoma Sándor Ösztöndíjas Program. Az idén újraindult a KCSP program, igaz, a korábbi évekhez képest csökkentett létszámmal. De a jelenlegi gazdasági körülmények közepette az is csoda, hogy újra tudott indulni a program.
Időközben családi okok miatt a Göteborg körzetében tevékenykedő ösztöndíjasunk cserélt az addig Bécsben lévő Kőrösiné Forgó Ilonával. Mivel csak hárman jöttek ebben az idényben, új struktúrát kellett kidolgozni: ennek lényege, hogy a három ösztöndíjas három régióba lett beosztva, az északi Stockholm központtal, a középső Göteborg központtal, míg a déli régió Halmstaddal. Sikerült tevékenységüket racionalizálni, mindegyik ösztöndíjas munkaköre négy vagy öt városra terjedt ki.
Svédországi kapcsolataink. Működésünket illetően a legfontosabb svédországi kapcsolatunk az Ungdoms-styrelsen (MUFC). Úgy vélem, hogy kapcsolatunk az MUFC-szal mindkét fél számára a várakozásoknak megfelelően alakult.
A Svédországi Magyar protestáns gyülekezetben tavaly tisztújítás történt és új tiszteletes is érkezett Svédországba, aki vezetőségi tagunk is lett.
Magyar-magyar kapcsolat. A Stockholmi Magyar Nagykövetséggel a kapcsolatunk és együttműködésünk kitűnő! (Igazi partnerségi viszony, programok és kiállítások felajánlása, segítségnyújtás az adminisztrációs kérdésekben.)
Az őszi közgyűlésünkön részletesen beszámoltam a NYEOMSZSZ közgyűléséről, melyet május 28-án, Bázelben tartottunk. Az országonkénti beszámolókból felmérhettük, hogyan áll az európai magyar szervezetek helyzete, kilátásai a Covid járvány okozta nehézségek után. Összességében megállapítható, hogy minden szervezetet megviseltek a korlátozások, a gondok hasonlóak, és az újraindítás mindenütt kiemelt feladat.
Szintén beszámoltam az ősszel arról, hogy a NYEOMSZSZ közgyűlés előtt sikerült megrendezni az Ifjúsági Konferenciát, amelyen megalakult az EMIT. Svédországból Bereczky Veress Rebeka lett az egyik alelnök. Megválasztásához gratulálunk és munkájukhoz sok sikert kívánok!
A Magyar Diaszpóra Tanács ülése november 17-én volt, csökkentett létszámmal, országonként csak egy meghívottal. Központi téma volt a világ magyar szervezeteinek a helyzete a Covid járvány után. Akárcsak a NYEOMSZSZ közgyűlésen elhangzott beszámolókból, az MDT-n elhangzott kontinentális beszámolókból is megállapítható, hogy minden szervezet megsínylette a járványt, s kiemelten fontos az újraindítás.
A MÁÉRT november 18-án került megrendezésre, szintén csökkentett résztvevői számmal. A központi témát az orosz–ukrán háború okozta gazdasági és politikai helyzet nehézségei adták. Kiemelten foglalkozott a MÁÉRT a kárpátaljai magyarok helyzetével. Az elhangzott beszámolók és értékelések borúlátóak voltak, senki nem beszélt arról, hogy a háborús konfliktus rövid időn belül megoldódik, amit sajnos az azóta eltelt idő igazolt.
Díszvacsora
A vezetőségről. A vezetőség tagjai a legjobb tudásuk szerint igyekeztek teendőiket elvégezni. Külön köszönet a SMOSZ feladatainak az elvégzésében nyújtott teljesítményéért a két alelnökünknek, a gazdasági felelősünknek, a titkárunknak, a programszervezőnknek, a két ingatlanunk gondnokságának, a Híradó szerkesztőségének, a központi programok és a táboraink szervezőinek! Tavalyi munkájuk sikere és elkötelezettségük reményt ad, hogy az idei év nehézségeit, kihívásait is sikeresen fogják megoldani.
Szeretném kérni az országos és minden helyi vezetőséget, hogy adják értésére közösségeink tagjainak, olyan zavaros időket élünk, amiben bármi megtörténhet, és ha a legrosszabb is megtörténik, ami ma sajnos nem lehetetlen, akkor csak a közösségi összefogásra számíthatunk!
Ehhez kérem, hogy a fennvaló adjon nekünk erőt, egészséget és kitartást!
Az év közös kiértékelését követő ízletes díszvacsorán két kitüntetésnek is tanúi lehettünk: Aluuan Gabriella a SMOSZ és a NYEOMSZSZ (Nyugat-Európai Országos Magyar Szervezetek Szövetsége) gazdasági felelőseként végzett munkája elismeréseként a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetését vehette át a nagykövet asszonytól, Vass Attila pedig a SMOSZ alelnökeként és a halmstadi magyarok körében végzett elhivatott munkájáért nagyköveti dicséretben részesült.
Ezúttal is gratulálunk a kitüntetésekhez!