Október 7–8-án került sor a SMOSZ egyesületi képviselőinek találkozójára, első alkalommal az alapszabálymódosítás után, amely szerint a SMOSZ évente csak egy alkalommal, tavasszal tart közgyűlést, az őszi együttlét csupán megbeszélés, találkozó lesz, a közgyűléselőkészítőjévé alakul.
A SMOSZ gazdasági jelentését követően Bihari Szabolcs elnök ismertette azt a néhány nappal korábban érkezett értesítést, amely aztán a találkozó legfőbb témáját képezte. A MUFC (az a svéd hivatal, amely a SMOSZ fennállása óta minden évben a taglétszám alapján évente jelentős támogatást nyújtott az országos egyesületünknek) egy levélben a tudomásunkra hozta azt, hogy az idén sikeresen pályáztunk, és mint korábban, ezúttal is elnyertük azt a támogatást, amely mindezidáig a SMOSZ évi költségvetésének a kétharmadát képezte. Ugyanakkor tudatta azt is a SMOSZ-szal, hogy a 2024-es évtől kezdődően az etnikai alapon szerveződött egyesületek – beleértve a SMOSZ-t is – több támogatást nem fognak kapni. Csupán feltételezni lehet, hogy az egyre keményebb gazdasági körülményeken kívül mi is valójában a döntő oka ennek a rendkívül drasztikus határozatnak.
A megbeszélések ennek a lesújtó értesülésnek az értelmezésével, a SMOSZ váratlanul megnehezedő anyagi helyzetéről szóltak, amelyek közvetve éppolyan súlyosan érintik a helyi egyesületeket is. A tanácskozás arról folyt, hogy miként lehetne ezt a határozatot megváltoztatni, enyhíteni. Döntés született arról, hogy több érintett etnikai egyesülettel együtt fogunk a MUFC-hoz fordulni. Segítséget kérünk a magyarországi Nemzetpolitikai Államtitkárságtól, ami korábban is rendkívül jelentős támogatásban részesítette az országos egyesületet és a tagegyesületeket egyaránt. Sajnos, szóba került mindaz, amin esetleg jelentősebb összeget lehet spórolni: lecsökkenhetnek vagy meg is szűnhetnek bizonyos támogatások, amelyeket korábban a SMOSZ a tagegyesületeknek nyújtott. Felül kell vizsgálni a tagnyilvántartást, akiknek a Híradót küldjük, részben azért, mert sok postacímre több példány érkezik, más tagok pedig már nincsenek az élők sorában. Felvetődött, hogy a folyóirat csak elektronikus formában jelenjen meg az elkövetkezőkben vagy esetleg előfizetéses alapon járathassák a tagok. Természetesen, mivel az alkalom csupán egyesületi találkozó volt, semmilyen döntés nem születhetett, így a résztvevők a tavaszi közgyűlésig törhetik a fejüket megoldást kínáló javaslatokon.
A találkozó során fény derült arra is, hogy sok, a SMOSZ titkársága által küldött levél valamilyen számítástechnikai akadály miatt nem jutott el a címzettekhez, következésképpen a titkárság hiába várta a válaszokat. Remélhetőleg a SMOSZ megoldást talál erre a problémára.
A megbeszélések másik fő témája a SMOSZ fennállásának jövő évi 50. évfordulója volt. A szervezőbizottság szeretné, ha minél többen részt tudnának venni ezen az eseményen. Igyekszik minél gazdagabb műsorral megörvendeztetni a résztvevőket és mindazokat, akik erőt, időt, fáradtságot nem kímélve dolgoztak helyi egyesületeikben vagy a SMOSZ vezetőségében az elmúlt évek alatt. Az ünnepségre legnagyobb valószínűség szerint jövő májusban kerül sor. A Hälleberga tábortanya véges befogadóképességére való tekintettel a szervezők megoldást keresnek arra, hogy ennek ellenére a tagegyesületekből minél többen részt vehessenek a különleges eseményen.
Az egyesületi találkozón Magyarország Nagykövetségét Dr. Győri Péter úr, első beosztott képviselte, aki figyelmesen meghallgatta és lejegyezte a résztvevők kérdéseit, kéréseit, majd tudatta a releváns válaszokat. Bitay Zsolt, a SMOSZ titkára nagyköveti elismerésben részesült fáradhatatlan és eredményes munkájáért, ezúton is gratulálunk neki! A találkozó szellemi minőségének testi támogatásával – az ellátással – a västeråsiak ezúttal is remekeltek. Köszönjük lelkes, kiváló munkájukat!