Heves megye – Värmlands län
Heves megye Magyarország északkeleti részében, az Észak-Magyarországi régióban található. A megyének 2011. január 1-én 307 985 lakosa volt. Székhelye Eger.
Värmlands län (megye) Svédország Svealand nevű régió délnyugati részén található. A megyének 2017. június 30-án 279 535 lakosa volt. Székhelye Karlstad.
1993 óta a két megye sikeresen és eredményesen együttműködik. A testvérvárosi kapcsolatok a kultúra, az iskolai képzés, sport, a gazdasági élet fejlesztése, tapasztalatcsere a szociális gondozás és a természetvédelem területére terjed ki, valamint tapasztalatcserék a két megye tisztviselőivel.
Az együttműködés eredménye, hogy több svéd vállalat van jelen Heves megyében, pl. Swed-Jam, Elektromekan, Filipstads utazási iroda és a Kils lemezkészítő vállalat. A Karlstadi Egyetem is tervbe vette, hogy lehetséges az együttműködési megállapodás kötése az egri főiskolákkal.
2004-ben hármas szerződést kötött Värmland, Heves megye és az erdélyi Kovászna megye.
Kovászna megyének 2011-ben 201 177 lakosa volt. Székhelye Sepsiszentgyörgy.
A három megye együttműködésében elsősorban a gazdasági, szociális munka, hatósági szervek munkája, a kultúra, a turizmus, a megye fejlesztése a fontos, és az EU-val kapcsolatos munkák. A három megye tisztviselői tapasztalatcseréket tartanak, ahol kicserélik tapasztalatukat és tudásukat az EU-val kapcsolatos munkáikról.
Heves megye – Sunne kommun
Värmlands län (megye) egyik járása Sunne kommun. A járásnak 2017. június 30-án 13 342 lakosa volt.
1993 óta Heves megyének eredményes testvérvárosi kapcsolata van Värmlands län-nel, így Sunne kommun szórványosan kapcsolatba került Heves megyével. Ki cserélték tapasztalataikat többek közt az idősek, a demencia gondozás, és a gazdasági élet területén. Kapcsolatot tartanak fenn más szaktarületeken is, de azok nem szevezetek.
Kecskemét – Lidköpings kommun
Kecskemét megyei jogú város, Bács-Kiskun megye és a kecskeméti járás székhelye. A városnak 2016. január 1-én 111 724 lakosa volt.
Västra Götelands län (megye) egyik járása Lidköpings kommun, mindkettő székhelye Lidköping. Lidköping járásnak 2017. június 30-án 39 471 lakosa volt. Lidköping városának 2015-ben 22 988 lakosa volt.
A Gripen repülőgépekkel kapcsolatban megélénkült a kapcsolat Kecskemét és Lidköping, valamint Lidköping járás között. Így 2006-ban a Gripen-program keretében svéd pilóták és repülőgép-szerelők érkeztek februárban családjaikkal Kecskemétre. Ezek gyermekeinek oktatását a II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola vállalta magára, ahol 14 gyermek folytatta tanulmányait, míg négyen az iskola melletti óvodába kerültek. 2006-ban Schóber Ottó, az iskola igazgatójabeszámolt arról, hogy az iskolában két új tanterem épült, és komoly informatikai fejlesztés történt, melyhez a területfejlesztési tanács 16 millió forintot, míg a város 4 millió forintot biztosított.A tanítás két svéd tanárbiztosítottaaz alsósoknak, míg a felsősök távoktatás segítségével, az interneten keresztül oldották meg. A „svéd iskola” indulásakor Kecskemét polgármestere, Szécsi Gábor bejelentette, hogy a svéd szülők és gyermekeik ingyen látogathatják a város kulturális intézményeit és rendezvényeit.
Ezzel beindult a két város Kecskemét és Lidköping városa között az a intenzív kapcsolat, amelyet egyetlen magyar város sem tudott eddig túlszárnyalni.
Csak párat példaként; a Kecskeméti Humán Középiskola, Szakiskola és Kollégium Szent-Györgyi Albert Egészségügyi és Szociális Szakközépiskolája és Szakiskolája tanulói és tanárai az Európai Unió Leonardo da Vinci Mobilitás programjának keretében 2006 óta rendszeresen a lidköpingi Idősek Otthonában fejleszthetik tudásukat. A kecskeméti Katona József Gimnázium tanárai és diákjai a lidköpingi Rudenschöld iskolával közösen sikeresen pályáztak a Comenius program Mit mondanak a házak? című építészeti projektjére.
2008-ban Lidköpingben, 2009 októberében pedig Kecskeméten került megrendezésre a Svéd-Magyar Vállalkozói Napok rendezvénysorozata a Bács-Kiskun Megyei Kereskedelmi és Iparkamara közreműködésével.
Lidköping önkormányzata 2010. decemberi ülésén döntött az együttműködés testvérvárosi szintre történő emeléséről. A szerződés ünnepélyes aláírására 2011-ben elején Lidköpingben került sor.
Az együttműködés keretében létre jött kapcsolatoknak csak örülhetünk, hogy ilyen széles skálán sikerült a közös érdeklődést megtalálni Kecskemét városának és Lidköping járásnak.
Nagyatád – Kramfors
Nagyatád Somogy megye egyik városa, és a Nagyatádi járás székhelye. Lakossága 2015. január 1-én 10 625 fő volt.
Kramfors kisváros Kramfors kommunban, Västernorrlands megyében. Lakossága 2015-ben 6 582 fő volt.
A két városnak 2001 óta van testvérvárosi kapcsolata, majd 2003-ban együttműködési megállapodást írtak alá.
Már induláskor 2001-ben Somogy megye és Nagyatád a Svédország északi részén fekvő Västernorrland megyei közgyűléssel és Kramfors járással együtt több mint ötszázezer svéd koronát (akkor mintegy 15 millió forint) kapott a „Fiatal Magyarországon és Väternorrland”-ban nevű tervre.
Az együttműködés keretében a Nagyatádi Kórház 2007-ben is fogadott háromhetes turnusokra reumás megbetegedésekben szenvedő pácienseket
Nagyatád a „parkok, szobrok és a fürdők városa” is, így pl. 2007-es Naturally Art Symposum-on több svéd festőművész is kiállított; Mikal Arvidsson, Annikka Kronlid-Arvidsson, Dag Wallin.
Az együttműködés igen intenzív a megye középfokú intézményei és a Somogy megyei iskolák, elsősorban a Dráva- völgye Középiskola, a Pannon Lovasakadémia, a Mathiász János Mezőgazdasági Szakközépiskola és a Munkácsy Mihály Szakközépiskola között.
Nagycenk – Ockelbo
Nagycenk nagyközség Győr-Moson-Sopron megye Soproni járásában. Lakossága 2015. január 1-én 2 003 fő volt.
Ockelbo egy kisváros Gävleborgs (län) megye Ockelbo járásban. Lakossága 2015-ben 2 875 fő volt.
A két kisváros résztvesz egy európai uniós alapokon nyugvó összefogásban is, 2004 óta a Vidéki Települések Európai Chartájában [Charter of European rural Communities] – melyben minden Európai Uniós tagállamból egy-egy kistelepülés vesz részt, így Magyarországot Nagycenk, Svédországot Ockelbo képviseli.
Az EU-s testvérvárosok más szerveződést alkotnak, mint a nemzetközi testvérvárosok.
Az EU-s testvérvárosok képviselői rendszeresen találkoznak. Ezeken az összejöveteleken próbálják egymás kultúráját jobban megérteni, beszélnek arról is, hogy a hagyományos vidéki életet hogyan lehet életben tartani, és tájékoztatják egymást egyes kérdésekről pl. a vidéki újrahasznosításról és IT-fejlesztéséről.
Nógrád – Örebro läns landsting
Nógrád megye Magyarország északi részében található. Székhelye Salgótarján. A megye lakossága 2011. január 1-én 201 919 fő volt.
Örebro län (megye) svédországi Svealand országrész déli részén lévő megye. Székhelye Örebro. A megye lakossága 2017. június 30-án 296 541 fő volt.
A két megye együttműködése 2003-ban kezdődött, hogy kiterjessze és elmélyítse kapcsolatait a két ország között. A 2004-es év során Svédország egy évig tartó magyar évet rendezett, amelyen Nógrád és Örebro megye is részt vett a két állam segítségével.
Ózd - Varberg
Ózd város Borsod-Abaúj-Zemplém megye Ózdi járásában. Lakossága 2015. január 1-én 33 493 fő volt.
Varberg város Hallands län (megye) Varberg járásban. Lakossága 2015-ben 34 248 fő volt.
A varbergi Peder Skrivares Skola és az ózdi iskolák közti diákcsere program első kapcsolatát a PS-gimnázium ózdi születésű iskolaorvosa Uhlár-Sipos Mária egyengette. A diákcsere-egyezmény értelmében a költségeket a fogadó ország állja. A diákcserék költségeihez igénybe vették az EU:s továbbképzési projekt pályázatát. 2003-ban a PS-gimnázium ötvenezer koronát nyert a pályázaton és a tíz svéd cserediák 900 koronával járult hozzá a költségekhez, és vállalták, hogy Svédországba érkező magyar diákokat otthonukban fogadják.
Peder Skrivares Iskola Svédország egyik legnagyobb gimnáziuma Varbergben, ahol 1750 tanuló tanul.
Salgótarján – Nacka kommun
Salgótarján megyei jogú város, Nógrád megye és Salgótarján járás székhelye. A város lakossága 2015. január 1-én 35 811 fő volt.
Nacka járás Stockholms län (megye) egyik járása. Székhelye Nacka város. A járás lakossága 2017. június 30-án 100 310 fő volt.
1999 áprilisában Salgótarjánban járt Gunnar Fernqvist és Ingegärd Ångström. Többek között a környezetvédelemről is tárgyaltak, amelyet több tanulmányi látogatás követett.
2013-ban Nacka járás tanulmányutat szervezett Magyarorszára, ahol szakértők részvételével tanulmányozták az idősebb lakosság helyzetét helyben, országosan és nemzetközileg.
Több közös tervben is együttműködik Salgótarján városa és Nacka járás.
Somogy megye – Landstinget Västernorrland
Somogy megye a Dunántúl egyik megyéje. Székhelye Kaposvár. A megye lakossága 2011. január 1-én 317 947 fő volt.
Västernorrlands megye Svédország Norrlands nevű régió keleti része. Székhelye Härnösand városa. A megye lakossága 2017. június 30-án 246 023 fő volt.
A két megye kapcsolata idegenforgalmi szálakon indultmár 1989-ben.
1992-ben több västernorrlandi városban magyar hetet rendeztek, majdennek sikere utánaláírásra került az együttműködési megállapodás.
Egy XIX. századvégi parasztház került ki a svédországi Mannaminne szabadtéri múzeumába a Somogy Megyei Közgyűlés felajánlásaként, melyben egy Somogy megyét reprezentáló kiállítást rendeztek be. A későbbiek folyamán több kiállítási anyaggal is bővült a tárlat, majd együttműködésben a megyei múzeummal, az egyik szoba teljes bebútorozásra került.
Somogy és Västernorrlands megye kapcsolatai már 1989-90-ben kezdődtek. A gyakorlatban a két megye vezetői minden évben meglátogatták egymást. Éveken keresztül Västernorrlands megye gyűlése betegeket küldött kezelésre a Somogy megyei gyógyfürdőkbe. Néhány év után a svédek úgy látták, hogy ez gyógyászatilag nem szükséges.
1995-től a megye számos oktatási intézményével rendszeres tanár-diák cserék indultak be. Az együttműködés intenzív lett a megye középfokú intézményei és somogyi iskolák, elsősorban a Drávavölgye Középiskola, a Pannon Lovasakadémia, a Mathiász János Szakközépiskola között.
Igény szerint több évben szerveztek művészeti cseréket, melynek keretében néptánc-együttesek vettek részt fesztiválokon, valamint egyéni művészek különböző művészeti telepeken alkothattak mindkét megyében.
2010 júniusában a svédek Somogy megyei hivatalos látogatása során megemlékeztek a két megye közötti együttműködés 20. évfordulójáról és áttekintették a közel 30 sikeres EU-s projektet, mely közös együttműködésük eddigi eredménye.
Somogy és Västernorrland megye megállapodása magába foglalja még a gazdasági élet, foglalkoztatottság, turizmus, a tapasztalatcsere, az ügyintézés, a képzettség fejlesztését, az egyeségügy, a beteggondozás, az iskolai képzés, a kultúra, sport, egyesületi élet területén való együttműködést.
Kaposvár – Sollefteå
Kaposvár megyei jogú és egyetemi város, püspöki székhely, valamint Somogy megye és a Kaposvári járás székhelye. A városnak 2015. január 1-én 63 742 lakosa volt.
Sollefteå kisváros Västernorrlands megyében és Sollefteå kommun székhelye. 2015-ben 7 399 lakosa volt.
Somogy megyének eredményes testvérvárosi kapcsolata van Västernorrland megyével, így 1997-től Sollefteå kisváros szórványosan kapcsolatban van Kaposvár városával.
Szigethalom – Söderhamns kommun
Szigethalom város és járási székhely Pest megye Szigetszentmiklósi járásában. A városnak 2015. január 1-én 16 964 lakosa volt.
Söderhamn járás Gävleborgs län (megye) egyik járása. Székhelye Söderhamn város. A járásnak 2017. június 30-án 25 897 lakosa volt.
Szigethalom és Söderhamn járás 2010. június 10-én írta alá az együttműködési megállapodást.
A szerződéselsősorban a gyermek és ifjúsági munkák tapasztalatcseréjére teszi a hangsúlyt és az iskolák együttműködését tartja fontosnak.
A tapasztalatcserék lehetségesek még a turizmus, a sport, a kulturális élet területén, egyesületek és művészek között.
Älmhults járás gimnáziumai széleskörű kapcsolatot építettek ki magyarországi iskolákkal.
Vetlanda járás széleskörű nemzetközi kapcsolatot tart fenn, elsősorban a gimnáziumi oktatás területén, amely költségeihez igénybe vették a Skolverket (Oktatási Hivatal) és az EU-t.
Diákcserék voltak Magyarországgal is.
Stockholm
2007 óta a Stockholm minden külföldi fővárost testvérvárosnak tekint, de erről nem ír alá megállapodást. Ez alól kivétel a korábban már megkezdett szerződések és az EU-s városok.
Feltételezhető, hogy más magyarországi városokkal, önkormányzatokkal, megyékkel is létezik svéd-magyar testvérvárosi kapcsolat. Sajnos a már létező kapcsolatokról is néha nem a legkönnyebb adathoz jutni. Több svéd és magyar testvérvárosi kapcsolat köszönhető Svédországban élő magyarok.
Reméljük, hogy ez gyümölcsöző kapcsolat a két ország közt tovább gyarapszik.
Szöllősi Antal