Rövid beszámoló a NYEOMSZSZ nyári, győri tanártovábbképzőjéről
Az idén augusztus 23-30 között rendezte meg Győrben a Nyugat-magyarországi Egyetem Apáczai Csere János Kar Neveléstudományi Intézete a nyugati szórványban magyar nyelvet tanító pedagógusok módszertani stúdiumát.
A Magyar Kulturális Minisztérium támogatásával 8. alkalommal mergendezett tanfolyamra ebben az évben hét országból: Angliából, Ausztriából, Braziliából, Németországból, Kanadából, Lengyelországból és Svédországból érkeztek pedagógusok, akik a nyugati szórványban különböző szerveződési formákban működő iskolákban tanítják a magyart.
Az intézet igazgatónője, dr. habil Németh Mária, aki maga is részt vesz a pedagógusok továbbképzésében, remek szervezéssel, munkatársaival együtt nagyon intenzív hét napon át biztosítja minden alkalommal a tanfolyam zavartalan lefolyását.
Ebben az évben is sok ismerős arcot lehetett látni a nyugati szórványban élő, magyar nyelvet tanító pedagógusok között. Persze voltak többen is, akik először vettek részt a módszertani továbbképzésen.
A résztvevők: a Kárpát-medencén kívül élő, szakképzett vagy munkájukat önként, nemegyszer ingyen vállaló óvónők, tanítók, tanárok egy hétre maguk mögött hagyták otthoni teendőiket, családjukat. Az idén is vállalták az útiköltségek kifizetését, sőt voltak olyanok is, akik szabadságuk terhére jöttek el Győrbe. De aki egyszer megtapasztalja a szervezők kiváló munkáját, az előadók szakmai hozzáértését, a programok magas színvonalát és változatosságát, ha megadatik, visszatér Győrbe.
Ebben az évben különösen izgalmas programot állított össze a továbbképzés főszervezője: Kovátsné dr. habil Németh Mária intézetigazgató. Az alábbi témakörök szerepeltek a stúdiumban:
A csillagászat és kreativitás éve; Föld, ég és az élet; A magyar mint idegen nyelv; Az Őrszavak a gyakorlatban; Az anyanyelv oktatásának módszerei; Magyarságismeret- térképismeret; A magyar népzene; Pedagógiai gyakorlat és mentálhigiéné; Módszervásár
Az idén is sok kiscsoportos foglalkozás volt, ami mindig intenzívebbé teszi a munkát a tanfolyamon. A csoportos együttgondolkodás aktív részvételre serkentett minden résztvevőt.
A szakmai programot esti irodalmi beszélgetés, könyvbemutatók, népdaléneklés, borkóstolás, és betekintés a borkultúrába, valamint egy csodás balatonfelvidéki kirándulás tette kerekké. Nagyon érdekes volt a fogadó intézmény története, és az új internetes folyóirat: az Őrszavak bemutatása is, melynek során sok új ötlet született a lap gazdagabbá tételére.
Meg kell említenünk, hpgy szállásunk a hét első felében az egyetem négycsillagos szállodájában, a Famulusban volt, majd csütörtöktől egy Győr melletti panzióban kötöttünk ki, ahol a tanulás mellett bepillanthattunk a magyar borkultúra rejtelmeibe is.
Ennyi odafigyelést, kedvességet, figyelmességet ritkán tapasztal az ember a hétköznapok sűrűjében. Ezen a továbbépzésen mindig együtt van a magas színvonalú oktatás, a gazdag kiegészítő programok, a kiváló ellátás, remek szállás és ami a legfontosabb: a szervezők teljes odaadása. Itt ebben a közösségben mindenki tud még népdalokat énekelni, és tud örülni a közös éneklésnek.
Ismét azzal zárjuk sorainkat, hogy köszönetet mondunk mindenkinek, aki valamilyen módon hozzájárult a módszertani továbbképzés sikeréhez. A résztvevőket is dicséret illeti: egy héten át reggeltől estig újra beültek az iskolapadokba, hogy tudásukat gazdagítva térjenek haza és adják tovább a tanultakat.
Gedeon Márta (Lengyelország) és Tóth Ilona (Svédország)