2010 szeptember 3-án a felsőpulyai Kufstein Konferenciát megelőző napon tartotta rendes évi közgyűlését a Nyugat-európai Országos Magyar Szervezetek Szövetsége (NYEOMSZSZ). A svédországiakat Bihari Szabolcs NYEOMSZSZ alelnök, Blénessy Emese NYEOMSZSZ pénztáros, Blénessy Zoltán NYEOMSZSZ jelölőbizottsági tag, Kovásznay Ádám és Tompa Anna küldöttek képviselték.
A vezetőségi beszámolókat Deák Ernő NYEOMSZSZ elnök általános bevezetője indította. A Klement Kornél alelnök által vezetett kisebbségvédelmi munkacsoportnak feladata a szórványkérdés szakmai jellegű, átfogó és célorientált vizsgálata. Az alelnökök munkamegosztása szerint Bihari Szabolcs a szervezésért és a pénzügyekért felel.
A Wurst Erzsébet által irányított oktatási csoport magyarságismereti, tanítás-módszertani internetes folyóirata az Őrszavak. A nyugati szórványban élők munkáját a győri tanítóképző főiskola tanára, Kovátsné Németh Mária, valamint a kolozsvári Székely Győző szakértelme segítette. Hiánypótló ez a honlap: tanító, tanuló, szülő, a számára éppen megfelelő segítséget, segédanyagot találja meg, ha a http://www.nyeomszsz.org/orszavak címre kattint a világhálón.
A Kufstein Konferencia témája: Érzelem - tudat - vállalás, a
fennmaradás szellemi eszköztára szórványoknak - Fotó: Kovásznay Ádám
A NYEOMSZSZ pénzügyei rendben vannak. Sikeres pályázatoknak köszönhetően a tagszervezetek anyagi segítséget kaphattak, s a közgyűlés költségeinek fedezésére is sikerült anyagi fedezetet találni. Ez azt jelenti, hogy a SMOSZ-t semmilyen költség nem terhelte.
A közgyűlés indokoltnak tartotta, hogy a Kárpát-medencei Szórványtanácshoz hasonlóan a NYEOMSZSZ, a Latin-amerikai Országos Magyar Szervezetek Szövetsége (LAOMSZSZ) és az egyes földrészeket hatékonyan összefogó civil szervezetek közreműködésével jöjjön létre a Nyugati Magyar Kontinentális Szórványszervezetek Szövetsége. A közgyűlés szorgalmazta, hogy a külhoni magyarság és a nyugati magyar szórványok ügye az alkotmányozási folyamat része legyen. Kérni fogjuk, hogy a szórvány stratégiában szerepeljen: a KMMF plenáris gyűléseit négyévenként lehetőleg úgy rendezzék meg, hogy azon a LAMOSZ és a NYEOMSZSZ is teljes jogú tagként vehessen részt.
A közgyűlés második felében bemutatkozott Szoták Szilvia, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Nemzetpolitikai Államtitkárságának munkatársa, aki a jövőben a nyugat-európai magyarságért felel a minisztériumban. Először az új kormányzati struktúráról beszélt, majd a kettős állampolgárságról szólt. A küldöttek a magyar állampolgárság megadásának egyszerűsítését kérték. Szoták Szilvia megígérte, hogy az észrevételeket továbbítja a törvényhozóknak.
A közgyűlést kétnapos, a szórványmagyarságról szóló Kufstein Konferencia követte. Ezt az Ausztriai Magyar Egyesületek és Szervezetek Központi Szövetsége szervezte. A mintegy háromszáz résztvevő Magyarországról, a szomszédos országokból és a világ más részeiről, elsősorban a nyugati országokból érkezett.
A konferencia résztvevőit levélben köszöntötte Schmitt Pál magyar köztársasági elnök. Üzenetében az államfő Babits Mihály szavait idézte: "a nemzet épp annyira egyéniség, mint az egyes ember". A lélekhez hasonlóan a lelki magyarság is egységes és oszthatatlan. "A világban élő egyetlen magyarról sem szabad lemondanunk, mert minden elveszett identitással hasad ez a lélek". A megmaradáshoz, az erős azonosságtudathoz, a közös nemzethez tartozás alapját képező értékeket, mint a nyelv, a kultúra, a történelem, egyedi léthelyzetben kell "kapaszkodóként" használni - üzente a köztársasági elnök. Hogy egy külföldön élő fiatal meg tudja-e, meg akarja-e élni magyarságát, a magyar kultúrával való személyes találkozása határozza meg és az, hogy mennyit és hogyan hallja a magyar nyelvet. Ebben óriási a politikusok, a határon túli magyar szervezetek, a külföldi kulturális intézetek, lelkészségek és a tudomány szerepe - mutatott rá Schmitt Pál. A szórványban élőknek csak akkor van esélye magyarnak maradni, ha az összetartozás alapját képező értékek "érdekké", nemzeti, magyar érdekké válnak - hangsúlyozta.
Az államfő röviden kitért a kettős állampolgársági törvény módosítására is. A magyarságot összetartó lelki, érzelmi ragaszkodást most jogi kapcsolattal is megpecsételheti a határon túl élő magyarok kettős állampolgárságát segítő törvény - mondta. "Mint egy kinyújtott kéz, lehetővé teszi, hogy még jobban támaszkodhassunk egymásra" - fogalmazott üzenetében a köztársasági elnök.
A konferencia témája: Érzelem - tudat - vállalás, a fennmaradás szellemi eszköztára szórványoknak. A rangos előadók közt megemlíthetjük Görömbei András irodalomtörténészt, Fried István egyetemi tanárt, dr. Bordás Sándor pszichiátert, a Selye János Egyetem professzorát.
Szombaton este a Musica Hungarica régizenei együttes adott hangversenyt Csörsz Rumen István vezetésével A hajdú tánctól a Rákóczi-indulóig címmel. XVI.-XVII. századi magyar zenéjükkel elvarázsolták a közönséget.
A szórványmagyarságról szóló, XI. Kufstein Konferencia zárónyilatkozata szerint a konferencia résztvevői fokozottabb támogatást tartanak szükségesnek az anyaország és a befogadó államok részéről. Az anyaországnak a szórvány közösségek fennmaradását szolgáló szervezeti és intézményrendszer erőteljesebb támogatását javasolják.
A kilenc éve alakult NYEOMSZSZ komoly munkájával mára elérte, hogy a Kárpát-medencei döntéshozók ezt a szervezetet tartják mérvadónak a nyugat-európai magyarság körében.
Kovásznay Ádám