A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Magyar szó és ének a göteborgi Redbergsteaterben

 

2011. november 12-én a Redbergsteaterben újra vendégünk volt Ölveczky Árpád és Kalmár Mónika, valamint a háromtagú „Pengő” zenekar, amelyben a hegedű és brácsa mellett érdekesség volt a hagyományos háromhúrú nagybőgő.

 

Árpád és Mónika rendkívüli hozzáértéssel csábította játékba a Táncházban összegyűlt mintegy harminc magyar gyermeket. A két táncos képzeletbeli lovaskocsira ültette a kicsiket, és a dal és tánc eszközeivel kalandos utazásra vitte őket. A színház lelátójáról szülők, nagyszülők, testvérek és ismerősök gyönyörködtek legfiatalabbjaink vidám szórakozásában, majd pedig, elfoglalva a parkettet, mindannyian táncra perdültek. Nyolcvan magyar érezte jól magát ezen az estén a göteborgi Redbergsteaterben.

 

A Táncház rendezvényén összesereglett gyermekek hétvégeken rendszeresen részt vesznek a „Tavaszi Szél” összejövetelein, ahol a magyar hagyományok megismerése mellett szinte észrevétlenül készülnek fel a majdani iskolai évekre. Pestényi Pap Alexiával és Csikós Csengével volt alkalmam beszélni. Mindketten örömmel és megható lelkesedéssel meséltek arról, amit a közös foglalkozások alkalmával tanultak. E cikk megírására az a szándék is késztetett, hogy a svédországi magyarok közössége figyelemmel kísérhesse a göteborgi „Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Kör” és a „Tavaszi Szél” sok éves, jó együttműködését.

 

A Táncház is jó alkalom arra, hogy a mozgalmas hétköznapok mellett unokáink, a nagyobb gyermekek és felnőttek találkozhassanak, beszélhessenek egymással. Egy ilyen közösség megtartó erőt jelent, hiszen ilyenkor magyar a szó és magyar az ének.

 

Maróti László

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME