A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

A katona hegedűje

Victoria Stjerna és Emma Johansson koncertjeA harcok elcsendesültek, s a seregek elvonultak. Egy francia katonát Velencébe vitt a sorsa, ahol megismerkedett egy olasz hegedűkészítő mesterrel. Sokat tanult tőle, míg végül jobb és jobb hegedűk kerültek ki keze alól. 1750-ben egy különlegesen kiváló hangszert épített, amelynek sorsát nehéz lenne nyomon követni. Azt azonban tudjuk, hogy ma is épségben van, és a minapi koncert szólistájának 2017-ben ítélte oda egy nemzetközi zsűri, hadd szólhasson az tovább az ő kezében. Ennek a Jan Wallander-díjnak nyertese Victoria Stjerna magyar hegedűművész volt, aki Emma Johansson zongorakíséretével adott koncertet a göteborgi Hagakyrkában.

Feltétlenül írnom kell a zongoraművész, Emma Johansson nagyszerű munkájáról. A zongorakísérők „szomorú sorsa”, hogy láthatatlanok. Azért vannak, hogy a szólista felléphessen. Emma Johansson technikája és muzikalitása jól illett Victoria Stjerna színes produkciójához.

Foto-Antal-Jozsef
Foto-Antal-Jozsef-2
Foto-Antal-Jozsef-3
Foto-Antal-Jozsef Foto-Antal-Jozsef-2 Foto-Antal-Jozsef-3

Victoriát kicsi kora óta ismerem. Hallottam őt fejlődésének minden fontosabb szakaszában. Most érett, nem tanári utasításra, hanem saját elképzelése alapján megformált műveket mutatott be. Méghozzá négy, egymástól nagyon különböző szerző zenéjével bizonyította, hogy igazi művész: érti Beethovent, érti Bartókot, rátalált Amanda Maier-Röntgen zenéjére, és „képes volt” eljátszani J. Brahms egyik igen ritkán hallható Magyar Táncát. Arca nem a hibákat rémülten kerülni igyekvő szólista, hanem a magabiztos, a zenét, a játékot mindvégig élvező koncertező hangulatát mutatta.

Szívből gratulálunk!

Ha az említett francia katona, Michel Deconet tudná, hogy az 1750-ben általa épített nagyszerű hegedű még 270 évvel később is gyönyörűen szól egy magyar művész kezében, igazán boldog lenne. Arról nem is beszélve, hogy ez a hegedű már ötvenegy éves volt, amikor Beethoven megírta a koncerten is elhangzott Tavaszi Szonátáját.

Biztos vagyok benne, hogy ott mosolyog fent, nagyon fent, ahonnan a többi Nagyok figyelnek minket, mennyire becsüljük a mai tehetségeket...

További sikereket kívánunk mindkettőjüknek!

 

A műsorszámok: Amanda Maier-Röntgen - 6 Darab Hegedűre és zongorára

                              Ludwig van Beethoven: Hegedűszonáta No. 5 Tavaszi Szonáta.

                              Bartók Béla: 6 Román Néptánc

                              Johannes Brahms: Magyar Tánc No. 2

 

Maróti László

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME