A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Az Ághegy külföldi jelenléte

A Magyar Liget szerkesztői az idén Magyarországon és Erdélyben járva öregbítették a két folyóirat és népes munkatársi gárdájának hírnevét Budapesten. A Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társasága rendezésében a lapok szerkesztője mellett Dr. Kovács Magdolna, Kovács katáng Ferenc, Aniszi Kálmán író és Madarassy Enikő az ÁLBT elnöke jelenlétében, népes hallgatóság előtt tartott vetített képes előadást a 20 éves Ághegy történetéről és szerepvállalásáról a skandináviai magyar kultúra terjesztésében. Méltatták a két lapot Szőcs Géza költő, Kossuth-díjas író, a Magyar PEN Klub elnöke, Pomogáts Béla irodalomtörténész, Balázs Géza nyelvész a MNYKNT elnöke, valamint, Moritz László MNYKNT alelnöke.

Túrkevén aMagyar Kultúra Lovagrendjének évi közgyűlésén Tar Károly, a lovagrend alapító elnökségi tagja minőségében Kovács katáng Ferenc az elnökség tagjaként és Dr. Kovács Magda nyelvészként és szerkesztőként képviselte az északi országokban élő, a művelődésért szolgálatot vállalt népes Magyar Kultúra lovagjait, és javaslataikkal segítették a Lovagrend következő esztendei munkatervének kialakítását.

 Kolozsváron a Kolozsvári Társaság augusztusban rendezett nagysikerű találkozót Tar Károly újságírói és írói működésének 60 éves évfordulóján, amelyről a helyi lap és rádiók is beszámoltak. „Magyar íróként élni a szülőföldtől távol. A megpróbáltatások végül Svédországba vezették. Elmondta, elsősorban azért vállalta a kitelepedést, hogy az ott élő unokáit megtaníthassa magyarul. Ebben is győzedelmeskedett, ugyanis az apróságok kifogástalanul beszélik anyanyelvüket. Az egyszeri terv ellenére azonban sokkal többet ért el az országban: önkéntesen két lapot is alapított, amellyel a Skandináviában élő, kis számú magyarokat felkarolta, és közösséget teremtve, a magyar nyelvű alkotókat összehozta a művészetért érdeklődő magyar társaikkal. A Magyar Liget, a dél-svédországi magyarok családi lapjaként, az Ághegy című skandináviai lap pedig irodalmi és művészeti lapfolyamként jött létre. Újságíróként rávilágított, egyetlen különbség a tollforgatók és az átlagemberek között, hogy „az újságíró nemcsak néz, hanem lát is” – meglátja a földön heverő, gyakran porba taposott témát, felemeli, megírja és az olvasók elé tárja” – írta az egyik beszámoló.

 A 47. Tokaji Írótábor meghívottjaként Tar Károly és szerkesztőtársa Dr. Kovács Magda ismertette a skandináviai magyarok családi, valamint a skandináviai magyar alkotók irodalmi és művészeti folyóiratát. A húszperces, vetített képes előadást a TV2 élőben közvetítette, és látható volt a facebookon is.  Az Ághegy ezzel a meghívással kilépett a kevésbé ismert irodalmi folyóiratok táborából, az elismerések pedig további munkára ösztönözik önzetlen munkatársait. Agazdag műsorú táborozás kiemelkedő eseménye volt Bertha Zoltán előadása, amelyet az Oláh Katalin Kinga által készített Kodolányi-emléktábla avatásakor mondott a Millenniumi Irodalmi Emlékparkban. Turi Bálint színművész itt is, akár a Rákóczi pincében tartott megnyitón és az Ághegy bemutatón, valamint a kollégiumi kertben tartott borkóstolón is közreműködött nagyszerű versfelolvasásaival. Az Írótábor központi témáját továbbgondolva szűkszavúan meg kell jegyeznünk, hogy a szórványokat figyelemkeltés céljából nevezhetnénk foszlányoknak. Orvoslásukra pedig keresve sem találhatunk jobbat a haza éltető figyelménél. Ennek fokozatos erősödésével a szétszórt magyarság megmaradásában továbbra is joggal bízhatunk - jegyezte meg az eseményről készült egyik híradás. Az Ághegyről bővebb ismertető jelent meg az Írótábor idei, képekkel díszített emlékkönyvében.

A kolozsvári Magyar Napok keretében tartották a 15. Finnugor Írókongresszust a Marianum épületében: Megtisztelő helyet kapott a stockholmi Blomqvist Tünde előadása: Létezik-e a svéd magyar irodalom? És ha nem, milyen formában? vetített képes előadása. A kérdésre többek között az Ághegy folyóirat  húsz esztendős irodalompártoló munkájának és a skandináviai magyar írók antológiájának, folyóiratunk tíz kötetbe gyűjtött ötven  számának, a folyóirat köré csoportosult több mint másfélezer alkotó írásainak említésével jogosan született meg az igenlő válasz.  Az Ághegy szerkesztői és a folyóiratunk népszerűsítésében tevékenykedő Moritz László, az előadás után beszélgethettek a fiatal kutatóval, akinek svéd nyelvű könyvét, doktori dolgozatát folyóiratunkban részletesen ismertettük, és amely magyar változatának megjelenését szívesen támogatjuk.

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME