A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Zsúfolt október a malmői magyar klubokban

AZ 56-OS SZABADSÁGHARCRA a malmői Pannónia Klub és a malmői Hungaroclub együtt emlékezett a Nydala színházban Tamási Áron 1956. október 26-ra írt Magyar Fohász című műsorával. Az est során versekkel, megzenésített költeményekkel, prózai részletekkel idézték fel a magyar forradalmakat, szabadságharcainkat. Az összeállítás középpontjában 1848-49 és 1956 lelki, szellemi összekapcsolása állt. A költeményeket Sudár Annamária, a megzenésített  költeményeket Huzella Péter művészektől hallgattuk.
 
A művészek neves magyar költőket, írókat szólaltattak meg:
Faludy Györgyöt (1956, Te csillag)
Petőfi Sándort (Nemzeti Dal)
Márai Sándort (A hazáról)
Méray Tibort (Nagy Imre és halála)
Arany Jánost (Rendületlenül)
Babits Mihályt (Reggeli templom)
Gergely Andrást (1848 hagyománya).
 
OKTÓBER 24-ÉN 18 órára a Svéd-Magyar Panoráma Világklub hívta meg tagjait és az érdeklődőket a malmői Solvandegatan 5 sz. alatti klubjába. Téma a III. és IV. Világtalálkozó, a Világcímtár és a magyar termékek voltak.
Rosenheim Ilona, kétszeres elnök köszöntötte a megjelenteket. Jó szóval, kávéval és süteménnyel. Hosszan méltatta a  budapesti SYMA Csarnokban tartott III. Magyar Világtalálkozó érdemeit, és felhívta a figyelmet a Világcímtárra, a kapcsolatépítés  nemzetközi információs kiadványára.
 
DR. SZALONTAI ÉVA társelnök tolmácsolta a Világklub alapító elnökének, Dr. Tanka Lászlónak és az ügyvezető Fehér Irénének üdvözletét. Egyúttal köszönetet mondott a III. Világtalálkozó Svédország bemutatkozik című program minden sikeres  résztvevőjének: Rosenheim Ilonának, Simándy Adélnak, Bedő Ilonának, Sorbell Katalinnak, Publik Antalnak, a műsor moderátorának, Szűcs Sándornak, a Pesti Magyar Színház színészének, kifejezve azt a reményt, hogy a IV. Világtalálkozó svédországi rendezvényén is ott lesznek.
Majd meghirdette a IV. Világtalálkozó programját, hogy a megjelentek be tudják tervezni a jövő évi szabadság-terveikbe. A résztvevők mindegyike kézhez kapta a IV. Magyar Világtalálkozó, a  Magyar Világfesztivál írásbeli  meghívóját, valamint a Világcímtárról szóló tájékoztatást.
Ezután Bedő Ilona erdélyi-svéd költő, Sorbell Katalin könyvtáros, szabadságharcos visszaemlékezései tették emlékezetessé a rendezvényt. Simándy Adél a közönség lelkes biztatására  nem fogyott ki a svéd és magyar népdalokból, dalokból, amiket a Világtalálkozón is sikerrel bemutatott.
A résztvevők megegyeztek abban, hogy 2014. május 24-én mutatkozik ismét be Svédország a IV. Világtalálkozón, s remélhetőleg a nemrég megalakult malmői Sissi Klub  is képviselteti magát.
 
A RENDEZVÉNYEN a résztvevők találkozhattak az új Panoráma Világmagazinnal - a világ magyarságának képes magazinjával, benne a IV. Magyar Világtalálkozó programtervezetével. Átlapozhatták a Magyar Ligetet, a svéd, skandináv családok lapját, az Ághegy új könyveit, az Ághegy skandináv-magyar irodalmi-művészeti lapfolyamot is. Majd megtapsolták Dr. Békássy Albert újságíró-szerkesztő laudációját, illetve a lundi Tar Károly főszerkesztő magas állami kitüntetését, a Stockholmban átadott Magyar Érdemrend Lovagkeresztjét.
Simándy Adél befejezésül bekonferálta Méry Péter zenész, dalszövegíró Határtalan című dalát. Szétosztotta a Dal sokszorosított szöveget, elénekelte majd megtanította a lelkes közönségnek.
A jó „svéd-magyarokkal” tele  vidám, jó hangulatú rendezvény jó példa volt a határokon átívelő együtt gondolkodásra, összefogásra.
 
OKTÓBER 26-ÁN ugyancsak a Nydala színházban gyűltek össze a Pannónia Klub meghívására a malmői klubok érdeklődő tagjai. A Pannónia Klub vendégei voltak Csongrádi Kata, Pelsőczy László színművészek Csoda az élet! című zenés-táncos angyali show-műsorral.
A zenét a nemzetközi hírű svédországi zenész Polónyi Géza szolgáltatta. A különleges, rendhagyó előadást Árvay Béla rendezte. A sokoldalú Csongrádi Kata az operett és musical, a színdarab és könyvírás, a táncművészet és színművészet, a dal és szövegírás berkeiben is aktívan, otthonosan mozog. 
A Nydala Színház színpadán a maga által írt színdarabban hol Sissy magyar királyné, hol Déryné szerepében láthattuk. Dérynéként bájos főkötőben, a bocskaiba öltözött „snájdig” Pelsőczy Lászlóval, azaz Vörösmarty Mihállyal együtt üzenték nekünk:
„Hazádnak rendületlenül
Légy híve, ó magyar,
Bölcsőd az s majdan sírod is,
Mely ápol s eltakar.
A nagyvilágon e kívül
Nincsen számodra hely;
Áldjon vagy verjen sors keze:
Itt élned, halnod kell…”
 
PELSŐCZY LÁSZLÓ – a rockopera István királya- egyébként gyakori partnere Csongrádi Katának. Emlékezetes washingtoni vendégszereplésük is, amikor Jimmy Carternek közösen adtak angol nyelvű show műsort.
Nagyszerű volt Pelsőczy László Petőfi Sándor: Faluvégén kurta kocsma című költeményének előadásában. Hetyke bajusszal, nagy gesztusokkal, nagyszerű átéléssel tolmácsolta a vers mondanivalóját. 
Csongrádi Kata életfilozófiát is tanított nekünk: a szív a kulcs, amibe, és amiből sugárzik a fény, valamint bármi rossz ér bennünket soha ne adjuk fel. 
A műsor befejező részében megtudtuk, hogy:
„…Csoda az élet! / Csoda, amit megélek! / Csoda, hogy élek! / Csoda, hogy örökkön örökké csodát remélek!...”
 
Jó volt részt venni az októberi művészeti élményekkel teli malmői klubműsorokon. Jó volt forradalmat, csodát látni Malmőben!
Dr. Szalontai Éva
 
Békés, boldog, egészségben és eredményekben gazdag újesztendőt kívánunk mindenkinek! Szeretettel várunk mindenkit, aki velünk, Gézával és a vajdasági székelykevei zenészekkel akarja búcsúztatni az óévet és köszönteni az újévet!
Pannónia Klub vezetősége
Bővebb információ: www.pannonia.se
 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME