A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Sikeres tanácskozás a nemzetpolitikai államtitkárság főosztályvezetőjének jelenlétében

A SMOSZ tavaszi közgyűlése

 

2019. március 2-án, szombaton a Stockholmi Magyar Házban került sor a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének (SMOSZ) éves közgyűlésére, melyet a svédországi egyesületi képviselők és SMOSZ tisztségviselők mellett Pirityiné Szabó Judit, a Nemzetpolitikai Államtitkárság főosztályvezetője, valamint Thuróczy Zoltán, magyarság és kulturális ügyekért felelős diplomatája is megtisztelt jelenlétével.

 A szokásokhoz híven ezúttal is a délelőtt a tagegyesületeknek jutott a főszerep. Bihari Szabolcs, a SMOSZ elnökének köszöntőjét követően az egyesületek képviselőinek éves beszámolóját hallgathatták meg a jelenlévők. Míg több egyesület sikeres tisztújításon és generációváltáson esett át, több helyen még mindig kihívást jelent a tagok és a vezetőség fiatalítása, az újonnan letelepedettek bevonása az egyesületi életbe. A beszámolókból nagyszerű programokról, új kezdeményezésekről is hírt kaphattak a küldöttek. A formális beszámolók mellett a délelőtti ülés közötti kávészünet kiváló fórum az ötlet- és tapasztalatcserére is.     

Az egyesületi beszámolókat a házkezelőségek (Stockholmi Magyar Ház, Hälleberga Tábortanya), valamint a Híradó beszámolója követte.

Bihari Szabolcs elnöki beszédében köszöntötte az egyesületek képviselőit, a Nemzetpolitikai Államtitkárság képviseletében jelenlévő Pirityiné Szabó Judit főosztályvezető asszonyt, a Svédországi Magyar Protestáns Gyülekezetek világi elnökét, Sebestyén Gábort, a stockholmi Magyar Nagykövetség tanácsosát, Dr. Thuróczy Zoltánt és Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíjasait.

A délelőtt folyamán az egyesületek beszámolóit hallgathatták meg a közgyűlés résztvevői. / Fotó: Bitay Zsolt

Beszámolóját a kiemelt feladatok értékelésével kezdte, melyek között a taglétszám konszolidálása, az anyanyelvoktatás, a gyerek- és ifjúsági programok ösztönzése, a SMOSZ képviselete a NYEOMSZSZ és a Diaszpóra Tanács ülésein szerepelt.

Bihari Szabolcs kifejtette, a SMOSZ taglétszáma az elmúlt évekhez viszonyítva megszilárdult, tavaly közel 3300 tagot regisztrált a szervezet. Rámutatott, bár a generációváltás nem megy mindenhol zökkenőmentesen, örvendetes, hogy néhány gonddal küszködő egyesület tevékenysége a mélypont után újra felfele ível. Ahogyan az is, hogy az újonnan érkezők közül egyre többen kapcsolódnak be tevékenyen a szervezetek munkájába.

A SMOSZ gazdasági helyzetét ismertetve az elnök örömmel számolt be, hogy 2018-ban is sikerült egyensúlyban tartani a bevételi és kiadási összegeket. Elmondta, a svéd állami támogatás kiegészítéséhez a SMOSZ sikeresen pályázott Magyarországon a Nemzetpolitikai Államtitkárság által felügyelt BGA Zrt. egyedi támogatásként kiírt pályázatán.

Beszédében továbbá hangsúlyozta az anyanyelvi oktatás, a gyerek és ifjúsági programok jelentőségét, melyben a SMOSZ feladata, anyagilag támogatni ezeket a programokat és megteremteni a központi rendezvények feltételeit. Országszerte komoly fellendülésnek örvendenek a gyerek- és ifjúsági programok. Bihari Szabolcs kifejtette, jelenleg tíz körzetben van jelentős gyerek- és ifjúsági tevékenység, és ehhez kapcsolódnak a kerületi és országos jellegű programok. Ezen programok révén több száz gyerek és ifjú részesül rendszeres magyar nyelvű foglalkozásban.

Az elnöki beszámolóban ismertette a szervezet ingatlanjainak helyzetét, melyek szintén a BGA Zrt. által elnyert pályázatoknak köszönhetően több bővítési és felújítási munkán is átestek, majd pedig a központi rendezvények, az országos programok és a Híradó munkájára tért ki beszédében. Továbbá értékelte a Kőrösi Csoma Sándor ösztöndíjas programot, mint a SMOSZ számára az eddigi leghatékonyabb segítséget Magyarország részéről.

A szervezet kiemelt feladatának tekinti a Svédországi Magyar Protestáns Gyülekezettel, a Nyugat-európai Országos Magyar Szervezetek Szövetségével, valamint a stockholmi Magyar Nagykövetséggel való együttműködést. Az elnök örömmel nyugtázta, hogy mindhárom kapcsolatot a kölcsönös tiszteleten alapuló szoros együttműködés jellemzi.

Bihari Szabolcs elmondta, a SMOSZ minden évben részt vesz a Diszpóra Tanács (DT) és a Magyar Állandó Értekezlet (MÁÉRT) ülésein, mely alkalmakat a legrangosabb állami előkelőségek is megtisztelik. A neves felszólalók előadásain túl, a DT-n alkalom adódik regionális megbeszélésre, ahol kontinentális problémákat és javaslatokat tárgyalnak meg a jelenlevők, majd ezt követik a plenáris üléseken való egyeztetések a többi kontinens szervezeteivel.

A svédországi kapcsolatok tekintetében Bihari Szabolcs kitért a SMOSZ számára legfontosabb svéd szerv, a MUCF (Myndigheten för Ungdoms- och Civilsamhällesfrågor) szerepére, akik az éves állami támogatást folyósítják, valamint felhívta a figyelmet a Studieförbundet Vuxenskolan-nal való országos együttműködésre, mellyel a tagszervezeteknek is érdemes élni a helyi SV-nél.

Az elnöki beszámolót követően a közgyűlés résztvevői részletes beszámolót hallhattak a SMOSZ pénzügyi helyzetéről is, melyből kiderült, hogy a SMOSZ jól gazdálkodott a rendelkezésére álló forrásokkal. 

A délután folyamán sor került a jelölőbizottság tisztújítására is, mely tisztségekre a közgyűlés Bartha Lászlót, Kovács Sándort, Lőrincz Lázárt, Maróti Beátát és Szöllősi Antalt választotta.

Pirityiné Szabó Judit / Fotó: Bitay Zsolt

Végezetül a meghívottak részéről Sebestyén Gábor, a Svédországi Magyar Protestáns Egyházi Közösségének világi elnöke köszöntötte a közgyűlést. Thúróczy Zoltán nagyköveti tanácsos, a Magyarország stockholmi nagykövetének üdvözletét tolmácsolta, majd pedig Pirityiné Szabó Judit, a Nemzetpolitikai Államtitkárság főosztályvezetője tartotta meg előadását. Beszédében kitért az államtitkárság 2018–2022 közötti időszak célkitűzéseire és programjaira a Kárpát-medence és a nyugati diaszpóra számára, mely időszakban kiemelt szerepet kap az identitáserősítés, a családok támogatása, valamint a gazdaságfejlesztés. Beszámolt a nyugati diaszpórát érintő egyik legjelentősebb programról, a Kőrösi Csoma Sándor ösztöndíjprogramról, melyet idén immár hetedik alaklommal hirdettek meg, valamint a 2018-ban először, és idén ismételten kiírt pályázati programokról a diaszpórában működő magyar szervezetek és hétvégi iskolák számára. A főosztályvezető asszony kifejtette, 2018-ban e pályázatok keretében 100 millió forintból 67 hétvégi magyar iskola, valamint 300 millió forintból 215 magyar szervezet programjainak és fejlesztéseinek megvalósításához járult hozzá az államtitkárság. Továbbá beszámolt a Rákóczi Szövetség által meghirdetett táborokról és egyéb programokról, végül pedig a közgyűlés legnagyobb örömére a főosztályvezető asszony bejelentette, hogy az államtitkárság 2019-ben is pozitívan bírálta el a SMOSZ áltál benyújtott pályázatokat.

 

A hosszúra nyúló, de tartalmas és eredményes gyűlés a magyar és székely himnusz eléneklésével zárult. Az estét az ösztöndíjasok által összeállított és előadott műsor, majd pedig az ünnepi vacsora koronázta.

 

Híradó

 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME