Ígéretemhez híven, szeretném számotokra bemutatni Skåne tartomány nagyobb városait, valamint azok látnivalóit. Ezen a tájon találunk gyönyörű homokos tengerpartot, nemzeti parkokat, érdekes városnézési lehetőségeket. Bátran merem állítani, hogy fejlett infrastruktúrájából adódóan könnyen elérhető bármilyen közlekedési eszközzel.
Svédország megyéiaz ország legmagasabb szintű közigazgatási egységei. Svédországban21 megye van. A megyék határai gyakran a régi tartományok határvonalait követik, de gazdasági okokból ezeket több helyen megváltoztatták.
Skåne népessége a 2002 éves adatok szerint 1.136.571 fő. Területe pedig 11.027 km2.
Utazásunkat kezdjük hát délkelet felé, Trelleborg, Ystad, Kristianstad.
TrelleborgMalmötől 30 km-re fekszik, Svédország legdélebbi városa. A bevándorlók Mekkája. Egyes információk szerint akár napi 6000 bevándorló vagy menekült sóhajt fel, amikor megérkezik ide, átlépve Svédország határát. Trelleborg a második legnagyobb svéd kikötő. Az évszaknak megfelelően díszítik a várost. Télen karácsonyi hangulat van, feldíszített fenyőfák állnak a körforgalmakban, nyáron pedig mindenhol pálmafák.
Kelet felé tovább haladva Ystadba érkezünk. Én magam sokat sétáltam a hangulatos tengerparti sétányon. Gyönyörű a belváros, a sok favázas házacskákkal, sóstengeri élményfürdőjével. Kézművesség és az idegenforgalom jellemzi, mondhatni az egyik legszebb kisváros Skåneban. Egy kis halászfalu, Kåseberga határában találjuk a kicsi Stonehenge-nek is nevezett, Ales Stenar építményt. Az ősi skandinávok összesen 59 masszív sziklát hordtak össze, majd ezeket az 1800 kilogrammot nyomó köveket hajóformába rendezték. A régészek szerint Ale kövei a skandináv vaskor végén készültek el, és temetkezési célokat szolgáltak. Egy kutatócsapat viszont azt állítja, hogy az építményt 2500 éve hozták létre, és csillagászati naptárként használták.
Ystad. Ales Stenar
Kristianstadban található Svédország legmélyebben fekvő pontja, 2,41 méterrel az átlagos tengerszint alatt. Emiatt a város egyes részeit gátak és vízátemelők védik az elöntéstől. Az első olyan város országszerte, amely csak megújuló energiából látja el magát. Azaz, megpróbálják elhagyni a város üzemeltetéséből a fosszilis erőforrásokat. Még télen sem használnak benzint, földgázt vagy szenet. Mivel a svéd élelmiszeripar jelentős része a város közelében működik, így kitermel annyi szemetet, amiből energiát tudnak előállítani.
Kristianstad. Könyvtár
Utazásunk folytassuk tovább a megyeszékhelytől észak- keletre: Lund, Eslöv, Höör.
Tudjuk mind, hogy Lund az ország legnagyobb és legsikeresebb egyetemi városa. Az egyetemre mintegy 46.000 diák jár a világ kb. 150 országából. Kétségkívül Lund legnevezetesebb és leglátványosabb része a Székesegyház, a Domkyrkan. A 12. század elején kezdték építeni, még ma is működik a mellette álló iskola, mely Skandinávia legrégebbi iskolája. Fontos megemlíteni, hogy Lund lett Európa legnagyobb kutatóbázisa egészségügyi, zöldenergetikai, telekommunikációs és informatikai téren.
Lund. Székesegyház - Domkyrkan
Számomra kedves élmény marad a eslövi Játékmúzeumban tett látogatás a fiaimmal. Eslöv egy kőhajításnyira fekszik Lundtól, autóval, vonattal könnyen megközelíthető. A Játékmúzeum több mint négyszáz Barbie babával bővelkedik, eredeti csomagolásban, ezen kívül film és számítógépes figurákkal, PEZ figurákkal, egy egészen részletesen kiépült LEGO világgal, és nem utolsó sorban vasútmodellezéssel.
Tavasztól őszig a legjobb kirándulási lehetőséget a hööri Skånes Djurpark nyújtja, vagyis az Állatkert Höörben. Több mint 100 vad és szelíd skandináv állatokkal találkozhatunk, ha csak nem bújnak el előlünk a gyakori esős idő miatt. Érdekes programokkal várják a látogatókat: állatok etetése, találkozás a gondozóikkal, a kalandvágyó gyermekek az erdei játszótéren mászhatnak, csünghetnek, a hosszú sétány végén pedig a nyári szezonban csúszdát is felállítanak. Élmény-dús, vidám órákat töltöttünk ott el, szívből ajánlom mindenkinek.
Höör. Állatkert
Számomra, és persze sokak számára, fontos és lényeges közlekedési útvonal az E6-os autópálya. Észak felé haladva elérjük Helsingborgot, Båstadot, majd rátérve a 117-es országútra Osbybe érkezünk.
Helsingborg Svédország egyik legrégebbi városa, melyet összesen 4 km választ el a dániai Helsingörtöl. Látványosságokban bővelkedő tengerparti város, régi kőházakkal, modern ingatlanokkal, széles sugárutakkal. Helsingborgot a hagyomány szerint 1085-ben IV. Knut születésekor dán városként alapították, és az 1710-es években került svéd kézbe. A város lakossága főként a part mellé települt, és gyors ütemben nőtt az évszázadok során, így ma 91 ezer lakosával Svédország kilencedik legnagyobb városa. Érdekes látnivaló lehet turisták számára: a Városi Múzeum, Iskola-, valamint az Orvostörténeti Múzeum.
Helsingborg. Panoráma
Terveim között szerepel megnézni a döntő szetteket a nyáron megrendezett tenisztorna alkalmával a világhírű teniszpályán. Båstad csodás tengerpartja, gyönyörű panorámája, hangulatos utcái turisták ezreit vonzza oda minden nyáron. Vizi paradicsom a gyermekeknek, éjszakai vidám, bulizós esték a fiataloknak, nyugodt és csendes sétányok a nyugdíjasok számára. Nem csoda, ha az ember beleszeret a látványba.
Båstad. Teniszstadion
Szerencsésnek mondhatom magam, hisz sok helyen járhattam már Svédországban. Sokat utaztam, láttam, hallottam, persze az ember holtig tanul, utazik. Osby mellett ugyan gyakran vitt utam, de a városban még nem jártam. A 23-as út mellett áll egy montessori fajáték, nagyon mutatós, kedves, hívogató. Az Ivarsson fivérek alapították a 20. század elején a Brio fajáték-gyárat, mely még ma is nagyon népszerű ország- és világszerte.
Osby. Brio Múzeum
Kedves Olvasó! A teljesség igénye nélkül gyűjtöttem össze néhány érdekes adatot, látványosságot, kis ízelítőnek szánva azoknak, akik nem járnak gyakran délen. Mi, akik itt vertünk sátrat, beleszerettünk a megye dimbes-dombos alföldjébe, a hangulatos, keskeny, kis utcákba, közökbe, a kirándulóhelyeknek számító várakba, kastélyokba. Gyermekeim előszeretettel szaladgálnak a zöld parkokban, népszerű sétányokon, lépcsőznek a kilátókban, homokoznak a tengerparton. Nyugodtan állíthatom, van mit látni, hallani, érezni.
Kádár Dóri