A Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Kör színvonalas programmal kezdte az őszi idényt szeptember 14-én. Először is a megkésett iHUSET megnyitójával. Megérte várni, mert a hagyományokhoz híven egy rendkívüli képkiállítással kezdtünk. Gy. Szabó Béla kolozsvári művész képeit, fametszeteit volt alkalmunk megcsodálni. A kiállítás élményét gazdagította Kovács Dániel fiatal zongoraművész előadása, csodálatos, a kiállításhoz illő zenedarabokkal.
Mint rendszeresen, ezúttal is tiszteletét tette az iHUSET idei megnyitóján Bengt Halse, Magyarország tiszteletbeli konzulja, aki ez alkalommal is méltatta ennek a rendezvénynek a hivatását, mely nagy népszerűségre tett szert a göteborgi magyarság, valamint a magyar kultúra iránt érdeklődő svédek körében.
A kiállítást Buzás Melinda nyitotta meg, majd Jordáky Béla mutatta be Gy. Szabó Béla művészt és munkásságát. Külön köszönetet érdemel Ferenczy Miklós, nyugalmazott református lelkész, a Gy. Szabó Béla hagyaték gondozója, aki biztosította számunkra 56 mű (többnyire fametszet, pasztell, akvarell, grafika) kiállítását, melyből 37 munkát a Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Körnek, valamint a Göteborgi Magyar Protestáns Gyülekezetnek adományozott.
„Tiszta környezetben dolgozni, egy kicsit embertársainkra is gondolni – hiszen nekik szánjuk munkáinkat – ez lenne a művész igazi boldogsága” – vallotta a fametszés erdélyi koronázatlan királya. Nekünk pedig az az öröm adatott meg, hogy látván lássunk. Látni a lényeget, ami a jelenségek mögött rejlik. Látni azt, ami az élet titka.
Ezt követte az október 23-i ünnep tiszteletére szervezett előadás. „Az indiánok nem hagynak cserben minket” címmel, Laczkó Vass Róbert színművész és Szép András zongoraművész egy különös történelemórában részesített bennünket, ahogy ők jellemezték „görbe tükörrel és fekete zongorával”. Csodálatos művészi érzékkel kalauzoltak végig ezerszáz éves történelmünkön, a magyar líra kiemelkedő képviselőinek megzenésített művein keresztül. Egy különleges és eredeti mód volt ezzel az előadással eljutni 1956-ig, és megértetni a magyar nép és a forradalom szellemiségét. Az előadás által nyújtott élményben öt (Göteborg, Halmstad, Ljungby, Jönköping és Stockholm) egyesületnek volt lehetősége és öröme részesülni, mely, a hagyományokhoz híven a SMOSZ szervezésében valósult meg.
Sötét, borús napok kezelésére javasolt a vidámság, kacagás. Ilyenkor nem árt, ha tudjuk, hol is szerezhetünk be pár derűs percet magunknak. November 3-án Lorán Barnabás, stand-up komikus jött segítségünkre, és varázsolt mosolyt a göteborgi közönség arcára. Külön köszönet Vass Attila halmstadi (na jó, igazából sepsiszentgyörgyi) honfitársunknak, aki javasolta az előadást, mely Malmőben, Halmstadban és Göteborgban került bemutatásra, nem kis sikerrel.
Ezzel még nem zárult le az iHUSET programja, ugyanis november 21-én, 25-én és 27-én kerül sor a göteborgi magyar filmnapokra, mely alkalmakon három magyar film kerül bemutatásra, (Nyugati nyaralás, Akik maradtak, Semmelweis című filmek) a Svédországi Magyar Nagykövetség jóvoltából.
Lejegyezte: Jordáky Béla